Apteki, które wspierają polską służbę zdrowia

Farmaceuci zatrudnieni w Gemini Polska udowodnili, że mogą być bardzo silnym wsparciem systemu ochrony zdrowia, w czasach gdy dostęp do lekarzy i placówek medycznych jest utrudniony. W najtrudniejszym czasie zamrożenia życia społecznego i gospodarczego to apteki stały się miejscem, w którym pacjenci mogli uzyskać pomoc.

– Ostatnie miesiące to czas, którego nasi farmaceuci szybko nie zapomną. Zaobserwowaliśmy wzrost liczby pacjentów nas odwiedzających – w jednym z tygodni izolacji ich liczba była o 40 proc. wyższa niż przed rokiem. Szukają nie tylko leków, ale także porady i wsparcia – w pewien sposób apteki zastąpiły przychodnie. Farmaceuci pokazali, że mają ogromną wiedzę i doświadczenie,a pacjenci docenili ich rolę. Pragnę złożyć podziękowania farmaceutom, technikom farmaceutycznym, a także wszystkim pracownikom, którzy na co dzień wspierają pacjentów za ich ogromne zaangażowanie – powiedział Artur Łakomiec, prezes Gemini Polska.

Apteki Gemini rozpoczęły działania zapobiegające rozprzestrzenianiu się COVID-19 od razu po potwierdzeniu pierwszych przypadków koronawirusa w Polsce. Od początku wystąpienia zagrożenia epidemią, właściciele aptek działających pod marką Gemini razem z personelem wypracowali bezpieczne standardy pracy, zanim stały się ogólnie obowiązujące.

Warto podkreślić, że w placówkach Gemini – nawet w okresie sprzed pandemii –  farmaceuci są oddzieleni od pacjentów szybami, które zapewniają dodatkowe bezpieczeństwo chroniące przed zachorowaniem na grypę lub przeziębieniem.

W czasie obowiązywania reżimu sanitarnego z części ekspedycyjnej aptek Gemini zostały usunięte wszystkie zbędne przedmioty: dystrybutory wody, stanowiska do mierzenia ciśnienia, stojaki itp. Dodatkowo, w aptekach została wprowadzona zasada, która pozwala na obecność w placówkach tylu pacjentów ile jest aktywnych okienek, pozostali klienci muszą czekać na zewnątrz.

Od początku trwania pandemii, Gemini Polska podjęła także współpracę z Ministerstwem Zdrowia i zabezpieczyła wiele szpitali w niezbędne środki ochronne. Profesjonalne maseczki dotarły do szpitala Uniwersyteckiego w Zielonej Górze z pacjentem zero oraz do Szpitala MSWiA w Warszawie, Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. J. Gromkowskiego we Wrocławiu, a także do Wojewódzkiego Wielospecjalistycznego Centrum Onkologii i Traumatologii w Łodzi. Przy współpracy z wojewodą pomorskim profesjonalne maseczki trafiły do Szpitala Marynarki Wojennej w Gdańsku, Pomorskiego Centrum Chorób Zakaźnych i Gruźlicy w Gdańsku, Szpitala Specjalistycznego w Kościerzynie i Szpitala Specjalistycznego w Wejherowie – łącznie przekazano służbie zdrowia 25 tysięcy maseczek FFP3.

Dodatkowo, Gemini Polska wsparła darowizną Domy Pomocy Społecznej. Do tej pory do ośrodków dotarły transporty zawierające najbardziej potrzebne środki między innymi: pieluchomajtki, wkładki anatomiczne, płyny dezynfekcyjne, chusteczki wilgotne dla chorych oraz jednorazowe myjki do mycia chorych.

Czas pandemii pokazał, że farmaceuta nie jest zwyczajnym sprzedawcą leków, ale prawdziwym opiekunem pacjenta.

W parlamencie trwają pracę nad ustawą o zawodzie farmaceuty, która ma zwiększyć jego rolę w systemie ochrony zdrowia, szczególnie biorąc pod uwagę starzejące się społeczeństwo i zbyt małą liczbę lekarzy. Farmaceuta powinien eliminować zagrożenia, które czyhają na pacjentów i być ich sprawdzonym doradcą. Pacjenci potrzebują wsparcia i pomocy farmaceutów np. w przypadku samodiagnozy, telemedycyny i likwidowania konfliktów lekowych.

– Mamy 30 tysięcy farmaceutów w Polsce, których potencjał moglibyśmy wykorzystać w celu uzupełnienia systemu ochrony zdrowia. Często rozmawiając z lekarzami słyszymy, że co najmniej jeden dzień w tygodniu poświęcają oni na wypisywanie recept dla osób przewlekle chorych. W wielu krajach europejskich funkcjonuje recepta powtarzalna, którą farmaceuta może wystawić i zrealizować w ramach terapii prowadzonej przez lekarza. Cieszy nas bardzo, że Ministerstwo Zdrowia zauważa ten fakt i w projekcie ustawy o zawodzie farmaceuty pojawiły się zapisy o wdrożeniu opieki farmaceutycznej – mówi Adam Błażeczek, wiceprezes i dyrektor finansowy Gemini Polska.

Apteki Gemini obecne są na polskim rynku od 1990 roku – to właśnie wtedy powstała pierwsza placówka w Wejherowie na Pomorzu. Dziś pod marką Gemini działa ponad 180 aptek stacjonarnych zlokalizowanych na terenie całego kraju. Od kilkunastu lat Gemini Polska prowadzi największą w naszym kraju aptekę internetową www.aptekagemini.pl dostępną 24 godziny na dobę.

Jan Raciborski