Jak pomóc swojemu psu w Sylwestra. Trwa akcja edukacyjna. Mamy rekomendacje

Nim rzucimy się w wir sylwestrowej zabawy nie zapomnijmy odpowiednio przygotować nasze zwierzaki na tę wyjątkową w roku noc. O właściwym zadbaniu o potrzeby czworonogów przypomina w swojej akcji edukacyjnej Fundacja Rozwoju i Edukacji Pirotechnicznej. Wszystkie rekomendacje zostały przygotowane we współpracy z Fundacją Sarigato, która prowadzi akcję „Karmimy Psiaki”.

Jakie działania proponują organizatorzy akcji? Zalecają, by na sylwestrowy spacer z psem wybrać się jeszcze zanim rozpoczną się pokazy (np. do godziny 18:00). Wychodząc z domu na bal, warto zasłonić okna i zostawić zwierzakowi ulubione smakołyki i zabawki. Dobrym sposobem jest też przygotowanie pupilowi ustronnego miejsca, w którym będzie czuł się bezpiecznie. Może to być np. „namiot” przygotowany z koca i krzeseł. Jeśli podczas sylwestrowej nocy jesteśmy z naszym psem w domu, należy zachować spokój. Warto również włączyć telewizor – znajome dźwięki przytłumią odgłosy zabawy na zewnątrz, które mogłyby niekorzystnie wpłynąć na zwierzaka. Pamiętajmy również, że wszelkie leki uspokajające należy podawać po konsultacji z lekarzem weterynarii.

Alternatywnym rozwiązaniem są ciche fajerwerki, które być używane w pobliżu parków, miejsc zielonych lub przydomowych ogródkach – hałas przez nie generowany jest marginalny.

– Z naszą akcją edukacyjną chcemy dotrzeć jak najszerzej. Wierzymy, że bezpieczeństwo i dobra zabawa mogą i muszą iść ze sobą w parze. W naszych działaniach zawsze promujemy świadome i odpowiedzialne korzystanie z materiałów pirotechnicznych. Tak, by sprawiały one tylko radość, dawały poczucie piękna i estetyki. Warto też podkreślić, że zaprezentowane na naszych plakatach porady są uniwersalne – dotyczą nie tylko przygotowań do sylwestra, ale też mogą pomóc przy takich zdarzeniach jak burza z piorunami czy plenerowy koncert w okolicy – podkreśla Magdalena Rytel-Kuc, prezeska Fundacji Rozwoju i Edukacji Pirotechnicznej.

Zadaniem Fundacji Rozwoju i Edukacji Pirotechnicznej jest budowa świadomości społecznej w zakresie odpowiedzialnego użytkowania wyrobów pirotechnicznych, popularyzacja wiedzy na temat fajerwerków i ich historii i oraz badanie wpływu pirotechniki na środowisko naturalne.