Adam i Jadwiga Czartoryscy. Fotografie i wspomnienia

Autorzy książki pt.: “ADAM I JADWIGA CZARTORYSCY. FOTOGRAFIE I WSPOMNIENIA” pp. Barbary Caiilot-Dubus i Marcina Brzezińskiego, zapraszają na jej promocję w Instytucie Francuskim, 27 listopada o godz. 18.30.

Słuchacze Polskiego Radia RDC mieli okazję wysłuchać ciekawej audycji w niedzielę o godz. 6.05. Pora wczesna, więc oprócz tego, audycji będzie można posłuchać w internecie już od dzisiaj na stronie www.rdc.pl. W programie wystąpią: pp. Izabella z Czartoryskich Caillot, Barbara Caillot-Dubus i Marcin Brzeziński. Będą też dwa fragmenty wspomnień śp. Jadwigi Czartoryskiej z archiwum radiowego z 2006 roku.

Adam i Jadwiga CzartoryscyGdy odkryłam niesamowitą ilość zdjęć i negatywów po dziadkach, często o charakterze reporterskim i na wysokim poziomie artystycznym, do tego starannie podpisanych pięknym przedwojennym pismem, zrozumiałam, że jest to poważna sprawa. Odnalazłam też ich dzienniki, notesy, listy, wspomnienia, pisane i nagrywane. Wszystkie fotografie i dokumenty z jednej szafy stały się elementami historycznej układanki – mówi Barbara Caillot Dubus.

Jadwiga ze Stadnickich Czartoryska pod koniec życia przekazała swej wnuczce Barbarze Caillot Dubus rodzinne albumy i pudełka z tysiącami negatywów. Taki był początek historii, która znalazła swój finał w książce „Adam i Jadwiga Czartoryscy. Fotografie i wspomnienia.”, wydanej w setną rocznicę urodzin głównej bohaterki. Rodzinne opowieści, fascynujący świat przedwojennej arystokracji i ziemiaństwa, dramatyczne przeżycia wojenne i absurdy życia w powojennej Polsce – to tylko niektóre z wątków tej publikacji.