Cztery lata Karty Różnorodności w Polsce

14 lutego 2012 roku miało miejsce uroczyste podpisanie Karty Różnorodności – międzynarodowej inicjatywy wspieranej przez Komisję Europejską i jednego z najbardziej znanych projektów dotyczących różnorodności w miejscu pracy w Polsce. W ciągu czterech lat liczba Sygnatariuszy Karty wzrosła z 14 firm podpisujących deklarację w roku 2012 roku do ponad 120 obecnie. Tegoroczne obchody jubileuszu Karty Różnorodności zbiegają się w czasie z wydaniem przez Forum Odpowiedzialnego Biznesu publikacji „Rola równowagi: strategiczne podejście do work-life balance”.

 

Karta Różnorodności (ang. Diversity Charter) to pisemna deklaracja pracodawców do wprowadzenia zakazu dyskryminacji w miejscu pracy oraz podejmowania działań na rzecz tworzenia i promocji różnorodności. Podpisujący ją pracodawcy są zobligowani do monitoringu antydyskryminacyjnego, wdrażania rozwiązań edukacyjnych w firmie oraz raportowania o podjętych działaniach i ich rezultatach. Ta międzynarodowa inicjatywa powstała we Francji w 2004 roku i jest realizowana w takich krajach Unii Europejskiej jak m.in. Niemcy, Austria, Szwecja, Włochy, Francja, Belgia czy Hiszpania. Siedem lat później opieki nad wdrażaniem Karty Różnorodności w Polsce podjęło się Forum Odpowiedzialnego Biznesu.

Z okazji czwartych urodzin Karty Różnorodności w Polsce, Forum Odpowiedzialnego Biznesu, jej koordynator, prezentuje Analizę tematyczną „Rola równowagi: strategiczne podejście do work-life balance”. Dwadzieścia lat temu, u progu zmiany gospodarczej, która nastąpiła w Polsce, dbałość o pracowników i pracownice ograniczała się w dużej mierze do wykorzystania płacowych systemów motywacji – pisze w komentarzu do Analizy Marzena Strzelczak, Dyrektorka Generalna Forum Odpowiedzialnego Biznesu. Co prawda wiele firm od lat deklarowało, że „ludzie to ich najcenniejszy kapitał”, ale dopiero od niedawna, między innymi w związku z rozwojem programów wspierających równowagę pomiędzy życiem zawodowym a prywatnym pracowników i pracownic (work–life balance) widać, jak praktycznie postępują te zmiany.

Analiza tematyczna FOB to zbiór praktycznych informacji i porad ekspertów oraz dobrych praktyk z polskich firm – Sygnatariuszy Karty Różnorodności, które mogą stanowić inspiracje i cenne wskazówki we wprowadzaniu rozwiązań z zakresu pielęgnowania równowagi pomiędzy życiem prywatnym i zawodowym. A dla firm wciąż szukających powodów, dla których warto wdrożyć system Work-Life Balance, wystarczy spojrzenie na zawartą w Analizie infografikę, z której możemy wyczytać m.in. że firmy, w której równowaga między życiem zawodowym a prywatnym jest zachwiana, doświadczają dwukrotnie większej rotacji kadr, a ich pracownicy i pracownice trzy razy częściej popadają w depresję. Już ponad połowa pracowników uważa work-life balance za jeden z najważniejszych wskaźników swojego sukcesu zawodowego. Dlatego tak ważne jest, aby przedsiębiorstwa angażowały się w takie projekty jak Karta Różnorodności oraz pielęgnowały odpowiedzialne przywództwo.

Więcej: http://kartaroznorodnosci.pl/pl