Wolontariusze żyją dłużej

Przyszedł czas emerytury? Skończyłeś pracę zawodową i zastanawiasz się co zrobić z nadmiarem wolnego czasu? Może warto zrobić coś, na co zawsze go brakowało, czyli na przykład pomóc innym? Przedstawiamy 5 powodów, dla których na emeryturze warto zostać wolontariuszem.

Jak dowodzą liczne badania, bezinteresowna praca na rzecz innych nie tylko przyczynia się do większej satysfakcji z życia czy zapobiega depresji i uczuciu odizolowania, lecz również zmniejsza ryzyko przedwczesnej śmierci o ponad 20 procent. W Polsce osoby powyżej 50. roku życia należą do najmniej aktywnych społecznie. Badanie przeprowadzone przez Eurobarometer wskazuje, że tylko 12 procent mieszkańców naszego kraju w wieku 55 plus angażuje się w wolontariat. Seniorzy powyżej 60. roku życia spośród różnych form aktywności najchętniej wybierają oglądanie telewizji, spotkania ze znajomymi czy korzystanie z oferty kulturalnej. Działalność na rzecz lokalnych społeczności okazała się najmniej popularna – aż 86 procent wyraziło brak zainteresowania takim sposobem spędzania wolnego czasu. Tymczasem istnieje wiele powodów, dla których warto zostać wolontariuszem na emeryturze. Oto niektóre z nich:

Poczucie celu w życiu
Osoby, które przeszły na emeryturę, często dysponują dużą ilością wolnego czasu. Daje to szansę zaangażowania się w coś, o czym zawsze marzyły. Seniorzy mają też duże doświadczenie, które mogą wykorzystać jako wolontariusze, a pomaganie innym to okazja do samorealizacji.

Poczucie pewności siebie
Bycie wolontariuszem nie wymaga zobowiązania się do codziennej pomocy. Wystarczy zadeklarować się w miarę własnych możliwości. Nawet parę godzin tygodniowo poświęconych jakiejś sprawie daje poczucie przynależności i dumy. Widząc, że to, co robimy, jest istotne i przynosi wymierne rezultaty, czujemy się dobrze z samym sobą i bardziej optymistycznie patrzymy na życie.

Nawiązywanie nowych kontaktów
Jednym z głównych powodów, dla których ludzie zapadają na depresję, jest społeczna izolacja. Wolontariat stwarza okazję regularnego kontaktu z innymi, pozwala poznać osoby o różnych zainteresowaniach, doświadczeniu życiowym czy hierarchii wartości. Niemal zawsze jest pracą zespołową, co daje też poczucie wsparcia.

Zdrowie i samopoczucie
Dr Suzanne Richards z University of Exeter Medical School wraz z grupą naukowców przenalizowała 40 przeprowadzonych w różnych krajach eksperymentów, w ramach których badano relacje pomiędzy wolontariatem a zdrowiem i szczęściem zaangażowanych w niego ludzi. Wyniki dowodzą, że osoby pomagające bezinteresownie innym są o 22 procent mniej narażone na przedwczesną śmierć. Dojrzali wolontariusze rzadziej cierpią na depresję oraz demencję, a także są bardziej zadowoleni z życia.

Zmiana sposobu myślenia o osobach starszych
Warto zerwać z wizerunkiem osoby starszej, usuwającej się w cień i robiącej miejsce młodszym. Seniorzy mają wiele do zaoferowania. Angażując się w wolontariat, osoby 50 plus mogą udowodnić, że są aktywne, zainteresowane ważnymi sprawami i niezbędne w funkcjonowaniu każdej społeczności.

Gdzie można pomagać?
Decydując się na wolontariat, warto odpowiedzieć sobie na pytania: jakie problemy są mi bliskie, co chcę zmienić, w jaki sposób mogę wykorzystać swoje umiejętności i ile czasu jestem w stanie poświęcić na działania charytatywne. Wolontariuszy w dojrzałym wieku starają się pozyskać m.in. Banki Żywności oraz ich organizacje partnerskie. W pomoc można się włączyć na terenie całego kraju, ponieważ Banki Żywności współpracują z ponad 3000 organizacjami partnerskimi odbierającymi żywność. Tylko w 2015 roku pomoc, tj. 140 tys. ton żywności, trafiła do 1.3 mln osób. Taka sieć współpracy wymaga zaangażowania wolontariuszy. Pomagać można na wiele sposobów: m.in. przy sortowaniu i rozładowywaniu żywności, w pracy biurowej, technicznej czy logistycznej.

Więcej informacji na temat Banków Żywności i wolontariatu można znaleźć na stronach:  www.bankizywnosci.pl oraz https://wolontariat.bankizywnosci.pl/. Dostępna jest także specjalna aplikacja, na której na bieżąco aktualizowane są informacje na temat aktualnych stanowisk pracy.