Biegaliśmy i pomagaliśmy w 2015 roku razem z PKO Bankiem Polskim

Popularność charytatywnych akcji biegowych pokazuje, że Polacy chcą przy okazji swojej aktywności fizycznej pomagać innym. Za nami kolejny rok wspólnego biegania i pomagania z PKO Bankiem Polskim. Zawodnicy biorący udział w akcjach „biegnę dla…” od 2013 roku okrążyli Ziemię wzdłuż równika już 32 razy! Łącznie pokonali dystans ok. 1 mln 305 tys. km, a Fundacja PKO Banku Polskiego przekazała na rzecz osób potrzebujących ponad 2,1 mln złotych! W samym 2015 roku była to kwota 860 tys. złotych.

 

PKO Bank Polski realizuje od 2013 roku autorski program „PKO Biegajmy razem” i wspiera największe imprezy biegowe w całej Polsce, w tym PKO Poznań Maraton, PKO Wrocław Maraton, PKO Silesia Marathon, cykl PKO Rzeszów Biega, PKO Grand Prix Gdyni, biegi wchodzące w skład Warszawskiej Triady Biegowej „Zabiegaj o pamięć” (Bieg Konstytucji 3 Maja, Bieg Powstania Warszawskiego, Bieg Niepodległości), a także wiele innych, lokalnych zawodów. Podczas wszystkich tych wydarzeń prowadzone są charytatywne akcje biegowe na rzecz osób potrzebujących wsparcia w ratowaniu życia lub zdrowia. Przyłączenie się do akcji jest bardzo proste. Wystarczy z przypiętą kartką „biegnę dla…” przebiec linię mety. Jeśli określona liczba zawodników ukończy bieg, Fundacja PKO Banku Polskiego przekaże pieniądze na wskazany cel.

– Dla wielu zawodników świadomość, że biegną nie tylko dla siebie i osiągnięcia dobrego wyniku, ale także by komuś pomóc, jest świetną motywacją. Pomysł akcji „biegnę dla…“ zrodził się wśród pracowników naszego Banku i jest konsekwentnie realizowany podczas każdego wspieranego przez nas biegu. Odpowiadamy w ten sposób na autentyczne zapotrzebowanie społeczne, a dodatkowo łączymy pasję do sportu z pomaganiem osobom potrzebującym, zarówno dzieciom, jak i dorosłym – mówi Agnieszka Kielichowska, dyrektor Biura Komunikacji i Odpowiedzialności Społecznej PKO Banku Polskiego.

Od 2013 roku odbyło się 147 takich akcji w całej Polsce, a Fundacja PKO Banku Polskiego wsparła 153 beneficjentów kwotą ponad 2,1 mln zł. W sumie od początku istnienia programu biegacze przemierzyli charytatywnie ok. 1 mln 305 tys. km, co równa się ponad 32 okrążeniom Ziemi wzdłuż równika.

Biegnę dla Ani, dla Mateusza, dla Mai…

Tylko w 2015 roku przeprowadzonych zostało 58 charytatywnych akcji biegowych, dzięki którym pomoc trafiła do 62 beneficjentów. Fundacja przekazała dla nich 860 tys. zł darowizny. Przykładów osób, które otrzymały wsparcie jest wiele. W czerwcowym 3. PKO Nocnym Wrocław Półmaratonie z kartką „biegnę dla Mateusza“ wystartowały aż 4 693 osoby. 13-letni chłopak z Nowej Rudy dostał dzięki temu darowiznę na operację nóg. Zabieg, który odbędzie się niebawem w USA pozwoli mu samodzielnie chodzić. Podczas wrześniowego 33. PKO Wrocław Maratonu na rzecz 2-letniego Wojtusia z wadą serca pobiegło 2 796 osób. W trakcie 16. PKO Poznań Maratonu 2 072 zawodników wybiegało pomoc dla dwóch dziewczynek chorych na serce – Mai i Lilki. Wcześniej, w kwietniowym 8. Poznań Półmaratonie 611 osób pobiegło dla Ani. Postanowili w ten sposób wesprzeć 27-letnią dziewczynę, która choruje na przepuklinę oponowo-rdzeniową. Przeszła już wiele zabiegów, porusza się o kulach. Dotacja od Fundacji PKO Banku Polskiego została przeznaczona na jej operację.

We wrześniu tego roku na warszawskich Kabatach biegliśmy na rzecz rocznego Kajtka. – Bardzo się cieszymy, że podczas Grand Prix Warszawy w Lesie Kabackim odbyła się akcja charytatywna dla naszego synka i że poprzez bieganie można pomagać tym, którzy tego potrzebują, tak jak właśnie Kajtek – powiedział Bartosz Król, tata chłopca. – Nasz syn ma wadę serca i wymaga skomplikowanego leczenia. Dzięki darowiźnie przeszedł już pomyślnie operację Glenna w Münster. Za kilka lat czeka go jeszcze jedna operacja – Fontana. Po tym jest szansa, że będzie mógł prowadzić normalny tryb życia – dodał Bartek Król.

PKO Bieg Charytatywny – pomocne kroki

19 września 2015 r. pod hasłem „Pomagamy z każdym krokiem” odbył się PKO Bieg Charytatywny. Akcja rozegrała się jednocześnie na stadionach 12. miast Polski. Łącznie 733 drużyny, czyli 3 665 uczestników biegu w całym kraju przemierzyło ponad 26 tys. okrążeń. Fundacja mogła dzięki temu przekazać 632 tys. na posiłki dla najbardziej potrzebujących dzieci w Polsce. – Szczęście – tak o PKO Biegu Charytatywnym mówi prezes Fundacji PKO Banku Polskiego Urszula Kontowska. – Pomysł z biegiem sztafetowym na stadionach lekkoatletycznych był absolutnie strzałem w dziesiątkę. Byliśmy pod wrażeniem liczby chętnych – listy startowe w 12 miastach zapełniły się błyskawicznie. Pewnie dlatego, że każde pokonane okrążenie oznaczało obiad dla dzieci z ubogich rodzin. Widziałam też, jaką radość sprawiał zawodnikom udział w tej inicjatywie. Jestem przekonana, że satysfakcja z biegu jest właśnie wtedy największa, kiedy wiemy, że pomagamy innym – dodaje Urszula Kontowska.

Do wydarzenia dołączyło wiele znanych osób ze świata sportu, m.in. Maciej Kurzajewski, dziennikarz sportowy, prezenter telewizyjny oraz biegacz, który bardzo pozytywnie ocenił pomysł PKO Biegu Charytatywnego. – Łączenie celów, pomaganie innym i oddawanie się pasji to wspaniała idea i jestem pewien, że apel został pozytywnie odebrany. To droga coraz bardziej popularna na świecie, którą trzeba podążać. W USA finansuje się w ten sposób wiele szczytnych celów. Dobrym przykładem jest maraton nowojorski przyciągający co roku tysiące uczestników. Ta inicjatywa szybko rozprzestrzeni się w naszym kraju, ponieważ my Polacy lubimy pomagać – podsumował Kurzajewski.

Polacy chcą pomagać

Jak pokazuje badanie „Zwyczaje biegaczy w Polsce”* przeprowadzone w 2015 roku przez agencję badawczą PBS na zlecenie PKO Banku Polskiego, prawie połowa biegających w całej Polsce (44%), uczestniczy w akcjach charytatywnych.

– Chcemy się angażować, czuć się częścią pewnej społeczności – to nic nowego, ale formy wyrażania tego zaangażowania, które obserwujemy, są czymś nieco innym niż to, co pamiętamy z przeszłości. Ludzie łączą się nie dlatego, że muszą, ale dlatego, że chcą się poczuć wspólnotą, chcą zmienić coś wokół siebie, chcą pomóc – ocenia Monika Jagiełło, starszy kierownik projektów w agencji PBS. – Wraz ze wzrostem popularności biegania rośnie też popularność imprez biegowych. Blisko 20 proc. biegaczy aktywnie bierze udział w masowych imprezach biegowych, jedna czwarta uczestniczy w takich wydarzeniach jako kibice. Bardzo ważną motywacją do wspólnego biegania jest właśnie potrzeba zaangażowania, zarówno w społeczność ludzi, którzy czują podobnie do nas, chęć poczucia panującej wśród nich atmosfery, jak i w wyższy cel – prawie połowa biegających w zorganizowanych imprezach włącza się w ten sposób w realizację celów charytatywnych – podsumowuje Monika Jagiełło.

* Badanie „Zwyczaje biegaczy w Polsce” zostało zrealizowane metodą CAWI w dniach 4-31 sierpnia 2015 roku przez agencję badawczą PBS na ogólnopolskiej próbie 3232 internautów.