Dzisiejszy, dynamicznie zmieniający się świat wymaga od ludzi kreatywności, elastyczności, umiejętności analitycznych i pracy w grupie. Tradycyjny model edukacji koncentruje się często na nauce na pamięć a nie na uczeniu metod zdobywania wiedzy i przydatnych umiejętności. Dzięki innowacyjnym metodom nauczania i nowoczesnej technologii lekcje, a nawet czas spędzony codziennie w drodze do szkoły, mogą być o wiele bardziej produktywne.
Podwaliny powszechnego systemu edukacji powstawały około 200 lat temu, kiedy realia życia były zupełnie inne a wiedza była ogromną wartością, bo wykształcenie posiadali nieliczni. Przez kolejne dekady często nie zwracano uwagi na indywidualne potrzeby uczniów i zmuszano wszystkich do wkuwania na pamięć. Współczesny świat i rynek pracy wymagają od nas zupełnie innych umiejętności. Jedną z metod, która pobudza kreatywność uczniów, uczy samodzielnego zdobywania wiedzy i pracy w grupie jest blended learning czyli rozszerzenie zajęć szkolnych o dodatkowe materiały multimedialne. W ten sposób każdy uczeń ma poczucie kontroli nad czasem, który poświęca na naukę. Zajęcia w Internecie to nie nudne odrabianie lekcji, ale wspólne tworzenie projektów w internetowych aplikacjach czy dyskusje na forum. Pobudzają one kreatywność uczniów, a także przenoszą naukę do sieci, w której współczesna młodzież doskonale się odnajduje.
Odwrócona lekcja
Innym ciekawym przykładem aktywizacji uczniów jest tzw. odwrócona lekcja, czyli przeniesienie części związanej z zapoznawaniem się z „teorią” ze szkoły do domu i koncentracji w szkole na praktyce (ćwiczeniach, analizie, dyskusji). Metodę zaczęto rozwijać pod koniec lat 90’ XX w. a jednym z jej twórców był profesor Eric Mazur z Uniwersytetu Harvard. Jak wygląda to w praktyce? Nauczyciel nagrywa 15-minutowy film, w którym objaśnia dany temat, a następnie umieszcza film na przygotowanej dla uczniów platformie internetowej. W ten sposób uczniowie mogą w dowolnym momencie i miejscu wysłuchać krótkiego wykładu. Jeśli czegoś do końca nie zrozumieją, mogą przewinąć film i odsłuchać jeszcze raz. Dzięki temu w domu poznają teorię i przygotowują się do zajęć stacjonarnych. Następnie w klasie poznają dane zagadnienie od strony praktycznej – robią np. eksperymenty chemiczne na podstawie wiedzy teoretycznej, którą przyswoili w domu. Zaletą takiej metody jest przede wszystkim efektywność. Uczniowie korzystają z nagrania tyle razy, ile potrzebują i w ten sposób dostosowują czas poświęcony na zrozumienie danego zagadnienia do swoich potrzeb i możliwości. Dzięki metodzie odwróconej lekcji nauczyciel zyskuje czas, żeby pokazać uczniom, że chemia czy fizyka to nie tylko nudna teoria lub żeby rozwiązać więcej zadań na lekcji matematyki.
Programowanie rozwija kreatywność i umiejętności analityczne
Badania przeprowadzone przez Centrum Cyfrowe: Projekt Polska pokazują, że odpowiednie wykorzystanie technologii cyfrowych może pozytywnie wpływać na rozwój emocjonalny, społeczny i motoryczny dzieci. Nauka programowania odpowiada na wyzwanie współczesnego, cyfrowego świata – rozwija podstawowe zdolności w zakresie obsługi sprzętu i analizy danych, jak również logicznego myślenia, kreatywności i umiejętność pracy zespołowej. Mistrzowie Kodowania to flagowy program edukacyjny firmy Samsung Electronics Polska, który ma na celu popularyzację nauki programowania w polskich szkołach.. Dla dzieci, które rosną w otoczeniu cyfrowym i na co dzień wykorzystują smartfony czy tablety, nauka programowania jest naturalnym procesem. Przykłady z całego świata pokazują, że kodowania, zwłaszcza w językach obrazkowych i algorytmicznych, można uczyć niemal tak wcześnie, jak alfabetu. Ucząc programowania, Mistrzowie Kodowania rozwijają umiejętności niezbędne we współczesnym świecie i dają narzędzia do osiągnięcia sukcesu.
Nauka w dowolnym miejscu i czasie
Blended learning i odwrócone lekcje to część szerszego i bardzo ważnego trendu we współczesnej edukacji – mobile learningu (M-learning). M-learning oznacza mobilne uczenie się z wykorzystaniem bezprzewodowego, przenośnego sprzętu, jak tablety czy smartfony z dostępem do Internetu. Nowoczesne sprzęty nie zajmują dużo miejsca, a przy tym są lekkie, dzięki czemu dostęp do platformy internetowej można uzyskać z każdego miejsca.