Jak działa ZDROWY człowiek

Startuje ogólnopolska kampania społeczna, której celem jest zachęcanie do zdrowego trybu życia i profilaktyki prozdrowotnej. Akcja związana jest z przyjęciem przez Sejm Ustawy o Zdrowiu Publicznym.

 

Czy jako społeczeństwo jesteśmy zdrowi? Czy zdrowi są ludzie z naszego miasta, pracy, rodziny, osiedla? Czy wiemy, jak duży wpływ mamy sami na nasze zdrowie? Te pytania tylko z pozoru mogą wydawać się trudne. Rozwiązania, tak samo jak działania mogące poprawić naszą witalność – są bardzo proste.

Kampania „Jak działa ZDROWY człowiek” ma na celu promocję postawy zakładającej szacunek do siebie i swojego ciała tłumacząc, czym najbardziej sobie szkodzimy, a czym możemy sobie pomóc. Badania nie zostawiają złudzeń – to, co jemy, ile się ruszamy na co dzień i w jakiej jesteśmy kondycji psychicznej, ma kolosalny wpływ na długość życia i ryzyko chorób.
Ale odpowiedzialność nie zawsze kończy się “na naszym własnym talerzu”. Pamiętajmy, że nawyki bardzo często przekazujemy najbliższym, chociażby naszym dzieciom.

Jak chcemy to wszystko osiągnąć? Nowocześnie, dynamicznie i skutecznie. Konkretniej? Poprzez kampanię internetową, media społecznościowe oraz specjalistyczne warsztaty z udziałem ekspertów, które będą transmitowane na żywo w internecie. Pierwszy etap działań będzie trwał do końca października, ale to tylko początek długiej, wielopoziomowej pracy.

Start kampanii „Jak działa ZDROWY człowiek” zbiega się z przyjęciem przez Sejm Ustawy o Zdrowiu Publicznym. Jednym z jej elementów, będzie Narodowy Program Zdrowia, w którym rozpisano pięcioletni program działań profilaktycznych promujących zdrowie i zwiększających naszą wiedzę o zachowaniu prozdrowotnym. Tego typu ustawy i programy istnieją od wielu lat w krajach wysoko rozwiniętych.

Kampanię rozpoczną warsztaty oraz panel dyskusyjny, zaplanowane na 22 września i transmitowane na żywo w Internecie na stronie www.wyborcza.pl/tylkozdrowie. Wezmą w nich udział m.in. Beata Libera-Małecka – wiceminister zdrowia, Wojciech Majda – lekarz kardiolog i psychoterapeuta oraz Anna Jelonek – dietetyk, współautorka książki „Zdrowy apetyt”. To będzie nietypowe spotkanie, mające na celu przekazanie jak największej liczby PRAKTYCZNYCH porad, które mogą wpłynąć na nasze samopoczucie, zdrowie i odporność.