Kończąc edukację, młodzi ludzie stają przed wielkim wyzwaniem: znalezieniem zatrudnienia. Pomimo ostatniej poprawy na rynku pracy, nadal odnotowujemy wysoki poziom bezrobocia wśród młodych, oscylujący wokół 23%. Dlatego wciąż zdobycie pierwszej pracy pozostaje wyjątkowo trudnym zadaniem. Jak sobie z nim poradzić i przygotować się do nowych wyzwań będzie można się dowiedzieć podczas debaty „Jak z sukcesem wejść na rynek pracy?” organizowanej przez Uniwersytet Śląski w Katowicach oraz Fundację Kronenberga przy Citi Handlowy.
Debata odbędzie się 4 grudnia br. na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach. Wezmą w niej udział przedstawiciele uczelni, eksperci działu HR banku Citi Handlowy, lokalni przedsiębiorcy oraz konsultanci biznesowi, którzy wspólnie spróbują udzielić odpowiedzi na kluczowe dla młodych ludzi pytanie: jak z sukcesem wejść na rynek pracy? Zastanowią się również, czy studenci są przygotowani do rozpoczęcia kariery zawodowej, jak pomaga im w tym system edukacji i czy warto założyć własną firmę. Moderatorem dyskusji będzie dziennikarz, Maciej Zdziarski.
W Polsce młode osoby, mimo że posiadają dyplom uczelni wyższej, nie mogą znaleźć stałego zatrudnienia. Część z nich kontynuuje edukację, część zmuszona jest do rejestracji w urzędach pracy, niektórzy zaś godzą się pracować na czarno lub na umowach cywilnoprawnych. Podczas debaty „Jak z sukcesem wejść na rynek pracy?” chcemy uświadomić studentom, co z punktu widzenia pracodawcy jest najważniejsze w wyborze pracownika i jak się dostosować do wymagań – mówi Krzysztof Kaczmar, prezes Zarządu Fundacji Kronenberga przy Citi Handlowy.
To, jak odnajdują się absolwenci szkół wyższych na trudnym rynku pracy, to obecnie jeden z najważniejszych tematów w dyskusji na temat szkolnictwa wyższego w naszym kraju. Cieszymy się, że również przedstawiciele świata biznesu podejmują ten temat i często dają wskazówki, jakich kompetencji oczekują u swoich przyszłych pracowników – mówi Jacek Szymik-Kozaczko, rzecznik prasowy Uniwersytetu Śląskiego.
Podczas debaty studenci Uniwersytetu Śląskiego zmierzą się w finale „Pierwszego Miliona” – symulacji internetowej, w której celem graczy jest jak najszybsze zdobycie wirtualnego 1 milion złotych. Gra służy wyrobieniu dobrych nawyków w zarządzaniu finansami oraz przekazaniu wiedzy na temat działania usług bankowych i rynku kapitałowego. Pierwszy etap miał charakter indywidualny i trwał od 12 do 26 listopada. Siedmioro graczy, którzy zdobyli milion złotych w najmniejszej liczbie tur, będzie musiało stworzyć dwuosobowe zespoły, które w finale zagrają o nagrody pieniężne. Ci, którzy osiągnęli wysokie wyniki, ale nie zakwalifikowali się do finału, będą mogli wziąć udział w konkursie z wiedzy o finansach.
Studenci będą mieli także możliwość uczestniczenia w warsztatach kompetencyjnych, które odbędą się po zakończeniu debaty. Poprowadzą je eksperci z działu HR Citi Handlowy, którzy wskażą studentom, na co zwraca uwagę pracodawca czytając CV oraz podpowiedzą, jak zrobić dobre wrażenie na rozmowie kwalifikacyjnej.