11. edycja charytatywnego biegu Poland Business Run w niedzielę, 4 września 2022 r. W tegorocznym wydarzeniu weźmie udział 31 tys. osób, z czego aż 4 tys. to reprezentanci warszawskich firm. Na ulicach Warszawy będziemy mogli obserwować zmagania reprezentantów m.in. lokalnych oddziałów Standard Chartered, Santander Bank Polska, Empiku czy Costa Coffee, którzy wesprą beneficjentów z Mazowsza, m.in. Marcina z Żelechowa i Agnieszkę z Brwinowa.
W tym roku, dzięki samym wpłatom indywidualnym w ramach akcji Pomagam Bardziej, Fundacji Poland Business Run udało się zebrać 70 tys. zł. Środki te zostaną przeznaczone na pomoc osobom z niepełnosprawnościami ruchowymi oraz po mastektomii.
– Każda kolejna edycja biegu okazuje się być rekordowa. W tym roku łącznie w całej Polsce wystartuje ponad 31 tys. osób! Jesteśmy zachwyceni frekwencją, dzięki której będziemy mogli pomóc ponad setce beneficjentów – mówi Agnieszka Pleti, prezes fundacji.
Formuła biegu wyróżnia go spośród innych wydarzeń sportowych. Do udziału zapraszane są 5-osobowe drużyny złożone z przedstawicieli firm. Mimo że bieg jest sztafetą, każdy z uczestników samodzielnie wyznacza sobie trasę i pokonuje ją w dniu zawodów – po raz kolejny impreza odbywa się wirtualnie.
Biegi charytatywne są motywacją, by rozpocząć przygodę z tą formą aktywności. Trzeba to jednak zrobić z rozwagą: dbając o rozluźnienie w trakcie samej rywalizacji oraz solidną rozgrzewkę przed.
– Trening, podobnie jak jazdę samochodem, zaczynamy od wrzucenia „pierwszego biegu”. Dzięki rozgrzewce nasze serce zaczyna bić szybciej, a organizm dostaje sygnał, żeby przygotować się do
wysiłku. Temperatura organizmu rośnie, a rozgrzane mięśnie są niczym płaszcz ochronny dla struktur kostnych. 10-minutowa rozgrzewka ma same plusy, to idealna profilaktyka kontuzji – zachęca Zuzanna Zientek, fizjoterapeutka. – Druga najważniejsza kwestia to wygodne obuwie. Rada wydaje się być banalnie prosta, jednak to jedno z podstawowych zaleceń w zakresie zapobiegania kontuzjom. Obuwie powinno być stabilne, żeby chronić stawy skokowe.
Według specjalistów częstymi błędami początkujących biegaczy są także zbyt duże kroki, za wysokie narzucone tempo, pochylanie się do przodu lub stawianie kroków od pięt.
Duże znaczenie ma też wybór odpowiedniej trasy. Warszawiacy najchętniej korzystają z miejsc biegowych zlokalizowanych w parkach, podmiejskich lasach oraz na nadwiślańskich wałach. Jedną z najpopularniejszych tras jest okrążanie Pola Mokotowskiego. Jednak w dniu biegu może tu być tłoczno.
Mieszkańcom Warszawy przypadnie do gustu również krótka, ale zróżnicowana terenowo pętla wokół Parku Szczęśliwickiego. Dla osób, które chcą poprawić swoje czasówki, świetne będzie okrążenie Stadionu Narodowego.
Dystans Poland Business Run to cztery jego okrążenia, co jest wygodne także ze względu na oznaczenia odległości na trasie co 100 metrów. Na miłośników wyciszenia w trakcie uprawiania sportu czekają wygodne, szerokie ścieżki Lasu Kabackiego, w których również są oznakowane trasy. Wielbicielom nadwiślańskiej panoramy polecić można utwardzoną ścieżkę wzdłuż rzeki – od mostu Grota-Roweckiego do mostu Siekierkowskiego.
W tegorocznej edycji Poland Business Run każdy z biegaczy pokona 4 września dowolny odcinek o długości 4 km. Przebyta trasa powinna być zarejestrowana przez wybraną aplikację biegową z funkcją GPS. Po ukończeniu biegu należy samodzielnie wprowadzić swój wynik do aplikacji mobilnej Poland Business Run lub poprzez stronę charytatywnego biegu.
Sponsorami Strategicznymi Poland Business Run 2022 są UBS, Standard Chartered i Enea.