Problem elektroodpadów rośnie wraz ze zmianami technologicznymi stymulującymi szybki wzrost oferty nowych, ulepszonych produktów. Według szacunków na rok 2021 na całym świecie wytworzone zostanie 57 mln ton odpadów elektronicznych. Jedynie 17,4% z nich jest zbierane, przetwarzane i poddawane recyklingowi.
Aby zwrócić uwagę na potrzebę prawidłowego postępowania ze zużytym sprzętem elektrycznym i elektronicznym powstał mural zdobiący jedną ze ścian przy ul. Waryńskiego w Warszawie. To pierwszy w Polsce mural poświęcony tematyce elektrośmieci, który został wykonany przy użyciu farb fotokatalitycznych, pochłaniających zanieczyszczenia z powietrza.
Debata „Świadomi konsumenci – lepsza planeta”
Elektroodpady są najszybciej rosnącą na świecie kategorią wśród odpadów wytwarzanych przez gospodarstwa domowe. Nie zawsze zdajemy sobie sprawę, że elektrośmieci zawierają w sobie zarówno substancje stanowiące zagrożenie dla zdrowia i środowiska, ale też cenne metale. W 2019 roku w skali globu recyklingowi poddano zaledwie 17,4 procent elektroodpadów. Oznacza to również, że złoto, srebro, miedź, platyna i inne surowce o wartości ponad 57 miliardów dolarów amerykańskich, zostały w 2019 r. wywiezione na składowiska lub spalone, a nie zebrane w celu przetworzenia i ponownego użycia.
Debata „Świadomi konsumenci – lepsza planeta” diagnozowała wyzwania rynku gospodarowania odpadami elektronicznymi w Polsce. Rozmowę poprowadził redaktor Michał Niewiadomski, a uczestniczyli w niej:
- Bogusława Brzdąkiewicz, Zastępca Dyrektora Departamentu Gospodarki Odpadami w Ministerstwie Klimatu i Środowiska
- Maria Andrzejewska, Dyrektor Generalna Centrum UNEP/GRID-Warszawa
- Grzegorz Skrzypczak, Prezes Zarządu ElektroEko S.A.
- Wojciech Konecki, Prezes Zarządu APPLiA Polska
- Elżbieta Szadzińska, Wiceprezes Federacji Konsumentów