Bydgoski Klaster Przemysłowy zrzesza przedsiębiorstwa i uczelnie. Razem wspierają sektor medyczny w trudnym okresie pandemii COVID – 19.
Jak Bydgoski Klaster Przemysłowy pomaga w czasie pandemii?
• Uniwersytet Technologiczno-Przyrodniczy w Bydgoszczy wspiera pracowników służby zdrowia. Do przyłbic, adapterów do masek oraz budowy nowego respiratora dołączyła produkcja maseczek ochronnych.
• Pracownicy Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego intensywnie pomagają medykom z regionu, głównie w zakresie wytwarzania niezbędnych w ich pracy elementów zabezpieczenia przed koronawirusem : projektują i wytwarzają w technologii druku 3D przyłbice oraz adaptery do najpopularniejszych modeli masek ochronnych, umożliwiających montaż odpowiednich filtrów przeciwwirusowych stosowanych przez ratowników, opracowują wspólnie z medykami specjalistyczne adaptery do respiratorów.
• Politechnika Świętokrzyska produkuje przyłbice, które trafiają do szpitali, służb ratowniczych i wojska.
• Firma Lamela, razem ze swoimi partnerami produkuje przyłbice ochronne i za darmo dostarcza je na cele związane z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem skutków oddziaływania wirusa SARS-CoV-2 do WOŚP, szpitali, przychodni i DPS-ów.
• Pracownicy Ice Tech Polska szyją maseczki ochronne i tworzą przyłbice. Pomoc dotarła już do m.in. szpitala w Bolesławcu, Głogowie i Zgierzu, pogotowia w Polkowicach, hospicjum w Lubinie, zakładów opiekuńczych w Józefowie i Domów Opieki w Żernikach Wrocławskich, Myszkowie i Wieliczce. W sumie do 37 instytucji.
• Firma FANUC bierze udział w projekcie, w którym robot FANUC został wykorzystany do utworzenia bezkontaktowego centrum testów na koronawirusa. Automatyczna stacja pobierania próbek powstaje według projektu firmy BoKa Automatisierung. Jeśli prototyp zostanie zaakceptowany przez środowisko medyczne, bezkontaktowe, szybkie testy na koronawirusa mogą niebawem wejść do powszechnego użytku.
• Zelan sp. o.o. przekazała kilkadziesiąt tysięcy sztuk sztućców jednorazowych, które są obecnie bardzo potrzebne w szpitalach dla Kujawsko-Pomorskiego Centrum Pulmonologii w Bydgoszczy
• Wytwórnia Sprzętu Medycznego Galmed przekazała 600 sztuk rękawiczek jałowych również na potrzeby Kujawsko-Pomorskiego Centrum Pulmonologii w Bydgoszczy oraz 300 metrów folii PET PE dla Uniwersytet Technologiczno-Przyrodniczy w Bydgoszczy, który zajął się produkcją przyłbic na potrzeby szpitali w całym regionie, m.in. dla Kujawsko-Pomorskiego Centrum Pulmonologii
• Pronamet przygotował ofertę niskokosztowych przyłbic z PET
• IceTech Polska również zajął się produkcją przyłbic, które bezpłatnie przekazuje do szpitali
• Inter-Global ruszył z produkcją środków czyszczących i przekazał część na potrzeby Policji
• Uniwersytet Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy na drukarkach 3D produkuje dla szpitali niezbędne części do różnego rodzaju urządzeń. Współpracują ze Szpital MSWiA w Bydgoszczy, Regionalnym Szpital Specjalistycznym w Grudziądzu oraz Wojewódzką Stacją Pogotowia Ratunkowego w Bydgoszczy. Wytwarzają: przyłbice ochronne wg autorskiego projektu Zbigniewa Szczepańskiego – przekazywane Pogotowiu Ratunkowemu w Bydgoszczy i Szpitalowi w Grudziądzu; adaptery do masek do nurkowania oferowanych przez Decathlon, dzięki czemu po wstawieniu filtra DAR, maski mogą być używane w ratownictwie medycznym; adaptery do masek ochronnych 3M .Dla szpitala MSWiA, zorganizowali i przekazali, dzięki zaangażowaniu Bydgoskiego Klastra Przemysłowego, 1000 sterylizowanych zestawów sztućców jednorazowych z firmy Zelan Sp. z o.o.
• Uniwersytet Technologiczno-Przyrodniczy produkuje przyłbice dla szpitali z materiałów przekazanych przez Wytwórnię Sprzętu Medycznego Galmed, Miko Pac Sp. z o.o. i Korporację KGL SA. Ukończono projekt nowego respiratora dla pacjentów z COVID-19
• ML Polyolefins udostępnił materiał na jednorazowe fartuchy ochronne dla Wojewódzki Szpital Zespolony w Elblągu
• Korporacja KGL SA nieodpłatnie przekazała ponad 1,5 tony folii do produkcji osłon na przyłbice, produkowanych przez firmy prywatne jak i instytucje publiczne, takie jak Uniwersytet Technologiczno-Przyrodniczy w Bydgoszczy czy Politechnikę Warszawską Wydział Mikroelektroniki i Optoelektroniki. We współpracy z firmami Wadim – Plast oraz Studio Okno Drukarnia UV podejmie się wykonania kolejnych około 100 tys. szt. przyłbic z produkowanej przez siebie folii. Pod potrzeby produkcji przyłbic KGL w sumie przeznaczy około 12 ton folii PET, wspierają również Szpital Wojewódzkiego w Łomży oraz Szpital Onkologiczny w Dąbrowie Górniczej – przekazano tam bezpłatnie produkty jednorazowego użytku.
• Sieć Badawcza Łukasiewicz-Instytut IMPiB przekazał bezpłatnie Łukasiewicz- ILOT folie PET (łącznie 855 kg) i PLA (łącznie 50 kg) z przeznaczeniem do produkcji przyłbic ochronnych, aby wesprzeć inicjatywę Łukasiewicz-ILOT, który podjął się wyprodukowania w technologii CNC i 3D przyłbic ochronnych dla lekarzy i pielęgniarek. Pierwszą partię przyłbic ochronnych przekazano do: Wojewódzki Szpital Zakaźny przy ulicy Wolskiej w Warszawie, Wojewódzki Szpital Zespolony im. L. Rydygiera w Toruniu, Specjalistyczny Szpital Miejski im. M. Kopernika w Toruniu, 8 Kujawsko-Pomorska Brygada Obrony Terytorialnej.
• Politechnika Świętokrzyska produkuje przyłbice, które trafiają do szpitali, służb ratowniczych i wojska w województwie świętokrzyskim. Przedsięwzięcie wspiera Uczelniana Rada Samorządu Studenckiego PŚk, IFMSA-Poland Oddział Kielce oraz IFMSA-Poland Oddział Śląsk. Stowarzyszenie zrzeszające studentów medycyny i młodych lekarzy przekazało gotowy projekt do druku 3D.
• Firma Lamela, razem ze swoimi partnerami (KGL folia PET, Schumacher Grudziądz wykrawanie osłon z tej folii oraz Wadim Plast odpowiedzialnej za dostarczanie elastycznych zapinek) rozpoczęła produkcję i dystrybucję przyłbic ochronnych, które to zupełnie za darmo dostarcza na cele związane z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem skutków oddziaływania wirusa SARS-CoV-2. Przyłbice trafiły między innymi do WOŚP, szpitali, przychodni i DPS-ów.
• Firma Abplanalp wspólnie z Haas uczestniczy w produkcji przyłbic ochronnych w firmie FastPart ze Szczecina.
Źródło: Bydgoski Klaster Przemysłowy