Wspiąć się na sam szczyt. Zjeść owsiankę. Zbudować zamek z klocków. Założyć prawy but na prawą nogę a lewy na lewą. Narysować tęczę. To proste… kiedy widzisz dobrze – mówi Grażyna Torbicka w spocie, promującym kampanię.
Brak lub poważne osłabienie widzenia powoduje trudności w wielu obszarach funkcjonowania dziecka, takich jak orientacja przestrzenna, samodzielne poruszanie się, poznawanie świata, rozumienie pojęć, wykonywanie czynności życia codziennego.
W pierwszych latach życia to właśnie kontakt wzrokowy wpływa na rozwój dziecka, stymuluje porozumiewanie się z otoczeniem. Małe dzieci z niepełnosprawnością wzroku nie mają naturalnych możliwości mimowolnego uczenia się przez obserwację świata. Przy zapewnieniu odpowiednich warunków do wczesnej diagnozy i właściwej stymulacji funkcji wzrokowych, w dzieciach można rozbudzić ciekawość świata, a co za tym idzie pozytywnie wpłynąć na całość rozwoju dziecka.
Świat oczami dziecka
To, co wydaje się proste dla dzieci zdrowych, dla dzieci słabowidzących jest wielkim wyzwaniem, zwłaszcza dla tych, które mają dodatkowe problemy rozwojowe. Takim dzieciom pomaga Tęcza.