Jak na co dzień ograniczać emisję gazów cieplarnianych? Co każdy z nas może zrobić dla środowiska? Jak zmienić nawyki na bardziej odpowiedzialne? Na pytania te odpowiadają najnowsze warsztaty w Centrum Naukowym Baylab w firmie Bayer.
– Bayer działa zgodnie z zasadami zrównoważonego rozwoju. Wypełniamy zobowiązania społeczne i etyczne przy jednoczesnym poszanowaniu naszych interesariuszy oraz środowiska naturalnego – mówi Markus Baltzer, prezes firmy Bayer Sp. z o.o. – W Polsce to m.in. siedmioletnia działalność Centrum Naukowego Baylab w zakresie promowania nauki.
Centrum Naukowe Baylab to dopełnienie systemu edukacji w Polsce. Dzięki formule atrakcyjnych, wypełnionych doświadczeniami, praktycznych zajęć, jest doskonałym miejscem budzenia w dzieciach pasji do nauk o życiu. To ważne, bo badania pokazują, że ponad 2/3 polskich uczniów bardzo rzadko lub nigdy nie korzysta z laboratorium na lekcjach przyrody (to najwyższy odsetek w krajach Unii Europejskiej). Tymczasem w krajach OECD średnio 30 proc. uczniów deklaruje brak lekcji w laboratorium1.
– Szczególne znaczenie ma dziś edukacja w zakresie ochrony klimatu – dodaje Markus Baltzer – Człowiek ma ogromny wpływ na środowisko i klimat. Dziś na świecie żyje 7 miliardów ludzi, a w 2050 roku będzie już 10 miliardów. Jednocześnie klimat zmienia się. Dlatego to ważne, by od najmłodszych lat każdy wiedział jak żyć odpowiedzialnie: to właśnie cel warsztatów „Tropem śladu węglowego”.
Zajęcia ruszyły w listopadzie i cieszą się popularnością, a miejsca są szybko rezerwowane. Opinie uczestników pierwszych zajęć są entuzjastyczne: podoba im się różnorodność ćwiczeń, które wykonują w ramach pięciu stanowisk tematycznych, interaktywne prowadzenie zajęć przez moderatorów oraz pomoce dydaktyczne i modele.
Podczas zajęć uczestnicy poznają sposoby na ograniczenie śladu węglowego do stosowania na co dzień. To m.in. wyłączanie z prądu urządzeń, z których aktualnie nie korzystają, zachęcanie do naprawy sprzętów – nie zaś kupowania kolejnych. To niewyrzucanie żywności oraz niemarnowanie wody, częstsze przemieszczanie się pieszo czy komunikacją miejską – nie zaś autem czy samolotem. Zrozumienie treści warsztatów ułatwiają zastosowane pomoce dydaktyczne – m.in. modele czy wirtualna rzeczywistość.
Premiera warsztatów otworzyła 8. rok istnienia Centrum Naukowego Baylab. W tym czasie z zajęć skorzystało już 300 000 małych i dorosłych uczestników – zarówno w jego siedzibie, jak również na jego mobilnych stanowiskach podczas festiwali i pikników edukacyjnych (w Polsce, jak również w Belgii, Czechach, Estonii, Holandii i Niemczech). Dziś Baylab ma w programie zajęcia z 13. obszarów tematycznych z zakresu nauk przyrodniczych i medycznych.
Najbliższe warsztaty „Tropem śladu węglowego” odbędą się w soboty: 11 oraz 25 stycznia, rejestracja dostępna pod linkiem: https://baylab.bayer.com.pl/en/baylab/index.php?r=rezerwacje/createUser