Jak przyznaje 53% kobiet, lekarz nie omawiał z nimi problemu spożywania alkoholu w ciąży, a 1% otrzymało zalecenia picia jego niewielkich ilości w tym okresie*. Ogólnopolska kampania „Lepszy start dla Twojego dziecka” ma na celu zmianę tych niepokojących statystyk, a także uświadomienie kobietom, że w okresie ciąży należy całkowicie zrezygnować ze spożywania alkoholu, gdyż każda, nawet najmniejsza jego ilość, może mieć szkodliwy wpływ na rozwój dziecka. We wrześniu wystartowała kolejna edycja tej inicjatywy. Jej organizatorem jest Związek Pracodawców Polski Przemysł Spirytusowy.
Inauguracja kampanii została połączona z wystąpieniem prof. dr. hab. n. med. Mirosława Wielgosia, rektora Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, podczas kongresu Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników, jednego z najważniejszych wydarzeń adresowanych do przedstawicieli środowiska medycznego. Jak podkreślał w swojej prelekcji prof. Wielgoś, amerykańscy naukowcy obliczyli, że koszty związane z diagnostyką i leczeniem FAS (czyli zespołu nieprawidłowości obejmujących zaburzenia psychiczne i fizyczne, stwierdzanego u dzieci, których matki w czasie ciąży spożywały alkohol), wynoszą aż 5,5 biliona dolarów rocznie!
Jak podkreślają organizatorzy kampanii, tegoroczna edycja jest wyjątkowa z uwagi na to, że głównymi odbiorcami zaplanowanych działań jest środowisko medyczne: lekarze ginekolodzy, pielęgniarki i położne, studenci medycyny, a nie tylko kobiety planujące lub będące w trakcie ciąży.
Działania edukacyjne skierowane do środowiska medycznego będą prowadzone w trakcie najważniejszych konferencji medycznych w Polsce, skierowanych do ginekologów i położników oraz na portalach medycznych, m.in. www.mp.pl czy www.eduginekolog.pl.
Aktywności adresowane będą również do przyszłych lekarzy. We współpracy z Międzynarodowym Stowarzyszeniem Studentów Medycyny IFMSA-Poland, na największych uczelniach medycznych, zostaną przeprowadzone szkolenia poświęcone roli lekarza w procesie uświadamiania i edukowania pacjentek. Lekarze, studenci medycyny zdobędą wiedzę i poznają sposoby prowadzenia rozmów
z pacjentami na trudne tematy, na przykładzie kwestii spożywania alkoholu w ciąży. Warsztaty poprowadzi psycholog, psychoterapeuta – Michał Zawadzki.
– Kontakt z pacjentem może być wyzwaniem i przysparzać wielu trudności komunikacyjnych, zwłaszcza, gdy dotyczy “delikatnych” tematów – odnoszących się do osobistych wartości i wyborów. Niewątpliwie jednym z takich zagadnień jest zwrócenie uwagi pacjentki na kwestie dotyczące spożywania alkoholu w czasie ciąży – mówi Michał Zawadzki. To istotne, by uświadamiać przyszłych lekarzy, że to ich zadaniem jest angażowanie pacjentki i wzmacnianie postawy abstynencji od alkoholu w czasie ciąży. Podczas warsztatów będziemy dyskutować, jak to zrobić, jakich narzędzi użyć, by rozmowa była efektywna i łatwiejsza dla obu stron.
Dla kobiet planujących oraz będących w ciąży przygotowano serwis edukacyjny www.lepszystart.com.pl oraz profil na FB „Zdrowa ciąża”, na których można znaleźć informacje, porady i artykuły dotyczące ciąży i macierzyństwa.
Honorowym patronatem kampanię objęły najważniejsze uczelnie medyczne w kraju oraz organizacje skupiające lekarzy ginekologów i położników: Warszawski Uniwersytet Medyczny, Śląski Uniwersytet Medyczny, Uniwersytet Medyczny im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu, Uniwersytet Medyczny im. Piastów Śląskich we Wrocławiu, Polskie Towarzystwo Ginekologów i Położników, Stowarzyszenie na rzecz Rozwoju Perinatologii, Stowarzyszenie Entog Polska, Międzynarodowe Stowarzyszenie Studentów Medycyny IFMSA-Poland oraz Polskie Towarzystwo Pielęgniarstwa Ratunkowego, Motocyklowe Ratownictwo Medyczne Rescue Riders, Domowe Laboratorium, wydawnictwo Medycyna Praktyczna.