PKP Cargo nie ustaje w działaniach na rzecz zachowania dziedzictwa kolejowego. W historyczne barwy przemalowana została lokomotywa z serii ET22. To już 13 maszyna w taborze największego polskiego przewoźnika kolejowego, której przywróconą oryginalną malaturę.
W pierwszych tygodnia tego roku PKP Cargo zaskoczyła fanów i miłośników kolei. Na jednym z profili społecznościowych spółka opublikowała fotografię, przedstawiającą lokomotywę ET22-980 w historycznych barwach. W trakcie serwisowania zadbano również o odnowienie charakterystycznych detali takich jak kratki w reflektorach czy metalowe oznaczenia na ścianach czołowych i bocznych lokomotywy.
Środowisko pasjonatów kolei z dużym zadowoleniem przyjęło informację o przywróceniu historycznej malatury ET22-980. Wielu miłośników w pierwszą sobotę lutego br. przyjechało do Zduńskiej Woli Karsznic na specjalnie zorganizowaną przez PKP Cargo prezentację lokomotywy. Jeszcze tego samego dnia, zdjęcia ET22-980, pojawiły się na licznych profilach społecznościowych i stronach internetowych dedykowanych polskiej kolei. Obecnie lokomotywa, która w ciągu 31 lat służby przejechała ponad 2 miliony kilometrów znowu przewozi towary, co miłośnicy kolei z całej Polski skrzętnie dokumentują na kolejnych zdjęciach.
W ostatnich miesiącach historyczne barwy obok ET22-980 odzyskały również egzemplarze lokomotyw z dwóch innych serii nazywanych w żargonie kolejowym „Jamnikami” i „Czapajewami”. Były to ET41-186 i ET42-029. W sumie PKP Cargo przywróciło historyczną malaturę już 13 maszynom. Wszystko wskazuję, że nie będzie to ostatnie słowo. – Przywracanie historycznych barw wybranym lokomotywom łączymy z wykonywaniem napraw okresowych. Malowanie ET22-980 jest kolejnym tego rodzaju przedsięwzięciem i z pewnością nie ostatnim w tym roku – zapowiada Zenon Kozendra, członek zarządu PKP Cargo.
Największy polski przewoźnik towarowy w trakcie ponad szesnastoletniej działalności prowadził liczne inicjatywy na rzecz zachowania tradycji polskiego kolejnictwa. PKP Cargo przejęła i dała drugi oddech Skansenowi Taboru Kolejowego w Chabówce na Podhalu. Otacza eksponaty fachową opieką konserwatorską. Co roku, w sierpniu organizuje właśnie w Chabówce „Parowozjadę” czyli edukacyjne spotkanie z dawną koleją. Jego kluczowym punkt jest parada zabytkowych parowozów. PKP Cargo wspiera również inicjatywy miłośników kolei skupionych w klubach i stowarzyszeniach. W zeszłym roku, pomogła w przetransportowaniu z Krakowa do Jaworzyny Śląskiej sześciu zabytkowych wagonów techniczno-gospodarczych, które trafiły do tamtejszego Muzeum Transportu Kolejowego.
Gabriel Paweł