Galeria Delfiny niezależny warszawski salon

Cykliczne spotkania z twórcami w Galerii Delfiny są już stałym elementem pejzażu kulturalnego stolicy. Przez gościnne wnętrza przewinęło się wiele znakomitych nazwisk, wśród nich pisarze, filmowcy, historycy i publicyści.

W ostatnim czasie Galeria należała do filmowców dokumentalistów. W ramach cyklu „Spotkań w Galerii” odbyły się dwa pokazy filmów dokumentalnych okraszone dyskusją z ich autorami, „Rozstrzelać Polaków” Tomasza Sommera i „Rzeź Woli. Akt oskarżenia” Rafała Geremka.

„Rzeź Woli. Akt oskarżenia” w reżyserii Rafała Geremka, to dokument o największej masakrze cywilów jaka miała miejsce w okupowanej przez Niemców Europie podczas II wojny światowej.

W ciągu 3 dni niemieckie oddziały wymordowały co najmniej 40 tysięcy mieszkańców tylko jednej dzielnicy Warszawy. W filmie pokazane są najbardziej wstrząsające relacje świadków, nie tylko ofiar, ale i niemieckich żołnierzy. Film opowiada także o pamięci o tym wydarzeniu; do dziś nawet Polakom Rzeź Woli jest słabo znana.

Natomiast „Zabić Polaków” to wstrząsający dokument na temat „Operacji polskiej”, kiedy to w latach 1937-1938 NKWD wymordowało bądź pozbawiło wolności Polaków zamieszkujących tereny ówczesnego ZSRR. Historycy oceniają, że zabito wtedy, strzałem w tył głowy, ponad 100 tys. Polaków, drugie tyle zmuszono do przesiedlenia się lub zamknięto w łagrach.

Obydwa poruszane przez filmowców zagadnienia są do dziś mało znane nawet w Polsce. To samo można powiedzieć o tematyce innych spotkań w Galerii Delfiny, których funkcja informacyjno-edukacyjna jest nie do przecenienia. Dotychczas brakowało w Warszawie miejsca, w którym tak otwarcie można dyskutować o najdrażliwszych nawet sprawach, gdzie osoby mające różne światopoglądy mogą swobodnie dyskutować z dobrym skutkiem.

W ramach cyklu „Spotkań w Galerii” odbył się także, wieczór autorski Krystyny Grzybowskiej, publicystki tygodnika „Sieci”, portalu „wPolityce.pl” i komentatorki życia politycznego w naszym kraju. Okazją była premiera jej najnowszej książki „Pod prąd” zawierającej zbiór felietonów autorki.

Galeria gościła również satyryka Marcina Wolskiego, który prezentował swoją ostatnią powieść „Powrót Almanzora”. Spotkanie cieszyło się dużą popularnością, a dyskusja na temat książki przeciągnęła się do późnych godzin wieczornych. Równie wielu gości zgromadziło spotkanie z Pawłem Lisickim, redaktorem naczelnym tygodnika „Do Rzeczy” oraz autorem licznych książek historycznych. Obok Pawła Lisickiego pisarzy zajmujących się historią reprezentował Rafał Ziemkiewicz, którego książka „Złowrogi cień Marszałka” wzbudziła żywe reakcje wśród licznie zebranych gości.

Niezależnie od wydarzeń kulturalnych w Galerii Delfiny odbywają się też debaty poświęcone problemom społecznym i politycznym. Na zaproszenie Instytutu „Libertatis” odwiedził ostatnio Galerię wicepremier Jarosław Gowin, który przedstawił uczestnikom swoją wizję przyszłości środowiska konserwatywno-liberalnego w Polsce i mówił o możliwości realizacji programu wolnościowego w obecnych warunkach politycznych. Przybliżył też założenia przygotowywanej przez ministerstwo nowej ustawy o szkolnictwie wyższym.

Również o przyszłości środowiska akademickiego oraz planowanej reformie uczelni wyższych dyskutowali w Galerii przedstawiciele Uniwersytetu Warszawskiego, dr hab. prof. UW Jolanta Choińska-Mika prorektor ds. studentów i jakości kształcenia, dr hab. Łukasz Niesiołowski-Spano Dyrektor Instytutu Historycznego UW oraz dr hab. Piotr Węcowski Zastępca Dyrektora IH ds. studenckich. Wśród najważniejszych propozycji resortu jest m.in. poszerzenie autonomii uczelni wyższych, podzielenie ich na akademickie i zawodowe, przywrócenie egzaminów wstępnych na studia oraz stworzenie nowego modelu kształcenia doktorantów. Przedstawiciele UW z uznaniem odnieśli się do większości propozycji wicepremiera Gowina upatrując w reformie szans na większą autonomię uczelni wyższych.

Spotkania w Galerii Delfiny to cykl wydarzeń, których tematyka związana jest z historią, sztuką i inicjatywami społecznymi. Gośćmi Galerii są historycy, publicyści, artyści, dziennikarze oraz przedstawiciele władz. Na przestrzeni lat miejsce stało się platformą wymiany poglądów, konfrontacji oraz konstruktywnej dyskusji. Dobór tematyki i zapraszanych gości sprawia, że Galeria Delfiny stała się salonem intelektualnym dzisiejszej Warszawy. Działalność Galerii w tym zakresie wspiera Fundacja XX. Czartoryskich oraz firmy prywatne.

Emilian Kotowski