Finał 9. edycji programu „Po stronie natury”

W ostatnią niedzielę warszawiacy wraz z partnerami programu „Po stronie natury” i jego ambasadorką Martyną Wojciechowską świętowali na Skwerze Kahla posadzenie milionowego drzewa tegorocznej edycji. Przez cały dzień można było otrzymać sadzonki drzew, przyglądać się procesowi recyklingu, dzięki instalacji „Drugie życie butelki” i zagłębiać się w fascynujący świat przyrody. Piknik zakończył 9. edycję programu, w ramach którego Żywiec Zdrój wraz z partnerami sadzi drzewa dla ochrony zasobów wodnych i prowadzi działania edukacyjne w zakresie ekologii.

 

Im więcej drzew, tym więcej czystej wody w naturze
Piknik ekologiczny zakończył kolejną edycję program „Po stronie natury” realizowanego przez Żywiec Zdrój oraz Lasy Państwowe, Fundację Ekologiczną Arka i Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze. Podczas wydarzenia świętowano posadzenie kolejnego miliona drzew.

To było wyzwanie powiedzieć sobie, że w ciągu jednego roku chcemy zasadzić milion drzew. To jest bardzo dużo. Program „Po stronie natury” trwa dziewiąty rok, w sumie to już sześć milionów drzew za nami, ale każde jest wyjątkowe. Każde. Każda sadzonka, którą odbieracie tutaj i sadzicie w miejscu, które dla niej wybieracie jest bardzo ważna. Jestem ogromnie wdzięczna każdemu, kto przyczynia się do tego, że ten program może istnieć i może się tak dynamicznie rozwijać – mówiła Inga Songin, Dyrektor Marketingu i PR Żywiec Zdrój, w trakcie Wielkiego Finału.

Na pikniku można było otrzymać sadzonkę drzewa w zamian za plastikowe butelki lub uczestnicząc w atrakcjach ekologicznych w poszczególnych strefach. Przez cały dzień wydano około 1700 sadzonek grabu, lipy, klonu i świerku! Wraz z sadzonkami, uczestnicy otrzymywali instrukcje od leśników dotyczące tego, jak prawidłowo zasadzić drzewko.

W ramach wydarzenia organizowano również wycieczki edukacyjne do Szkółki Leśnej w Jabłonnie, na terenie której posadzone zostało milionowe drzewo 9. edycji.

Drugie życie butelki
Dużym zainteresowaniem cieszyła się strefa poświęcona wykorzystaniu surowców wtórnych. Dzięki instalacji „Drugie życie butelki”, uczestnicy mogli dowiedzieć się, co się dzieje z plastikową butelką w procesie recyklingu. Efektem końcowym był gadżet z tworzywa PET wydrukowany na drukarce 3D. Uczestnicy mogli także brać udział w warsztatach szycia nićmi PET oraz obejrzeć wystawę przedmiotów codziennego użytku wykonanych z tego tworzywa.

Strefa partnerów
Wyjątkowe atrakcje przygotowali również partnerzy programu. W strefie Lasów Państwowych uczestnicy mogli wziąć udział w licznych konkursach i poznać fascynujący świat przyrody, dzięki edukacyjnym zabawkom. Fundacja Arka przygotowała ekologiczną grę planszową oraz tzw. memory, a także prezentowała film wyświetlany, dzięki energii słonecznej oraz tej pochodzącej z jazdy na rowerze. Na warsztatach znakarskich Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego uczestnicy uczyli się znakowania szlaków turystycznych – namalowane przez siebie znaki można było zachować na pamiątkę.

Scena „Po stronie natury”; sport i strefa relaksu
Przez cały dzień na scenie „Po stronie natury” odbywały się wystąpienia partnerów programu i konkursy z nagrodami. Ponadto, pasjonaci literatury zmierzyli się w dyktandzie, a dla młodszych zorganizowano czytanie bajek o ekologii.

Uczestnicy chętnie robili sobie zdjęcie na tle muralu 3D z autorską grafiką, korzystali z konsultacji dietetycznych i poznawali fascynujący świat przyrody, dzięki instalacji „Tajemnice natury”. Dla miłośników sportu przygotowano strefę z badmintonem i siatkówką, a pomiędzy poszczególnymi atrakcjami można było odpocząć w strefie relaksu.

Więcej informacji na www.postronienatury.pl.