Dzięki nim Włocławek się zazieleni

W ubiegłym tygodniu poznaliśmy wyniki zbiórki butelek PET małych ekologów z 14 przedszkoli, które włączyły się w akcję „Drzewko za butelkę” koordynowaną przez ANWIL. Dziś na podium stanęli najlepsi zbieracze z 16 włocławskich podstawówek. Uczniowie przekazali do recyklingu łącznie 315 274 butelek. W efekcie, uczestnicy tegorocznej akcji pobili ustanowiony przez siebie w ubiegłym roku rekord. Zebrali łącznie – w obu grupach wiekowych – 627 569 butelek, czyli o 24 205 więcej niż w poprzedniej odsłonie akcji. Dzięki ich zaangażowaniu we Włocławku przybędzie 180 drzewek i krzewów.

„Drzewko za butelkę” to ogólnopolska akcja zainicjowana w 2003 roku przez firmy chemiczne zintegrowane wokół idei ochrony środowiska i zdrowia, w ramach międzynarodowego Programu „Odpowiedzialność i Troska” (OiT). ANWIL, będący jednym z realizatorów programu, koordynuje to przedsięwzięcie we Włocławku już od 15 lat.

Akcja cieszy się wśród mieszkańców miasta ogromną popularnością. O powodzeniu przedsięwzięcia świadczy nie tylko liczba uczestników – do tegorocznej edycji zgłosiło się aż 6871 młodych ekologów – ale i rekordowe wyniki zbiórki. W tym roku zebrali oni w sumie 627 569 butelek, czyli o 24 205 więcej niż w ubiegłym roku.

Maluchy z 14 przedszkoli przekazały do recyklingu 312 295 butelek. Ogłoszenie wyników w tej grupie wiekowej odbyło się w 8 czerwca w Multikinie.

Dzisiaj poznaliśmy rezultaty zaangażowania w akcję uczniów z 16 włocławskich szkół podstawowych. Łącznie 5 668 uczniów z tych placówek oświatowych zakończyło zbiórkę wynikiem 315 274 butelek PET. W rywalizacji na największą liczbę zebranych butelek – na najwyższym stopniu podium stanęli reprezentanci SP nr 22 (84 tys. butelek), drugie miejsce zajęli uczniowie SP nr 11 (44 tys. butelek), natomiast na trzeciej pozycji uplasowali się ekolodzy z SP nr 23 (34 tys. butelek).

ANWIL docenił także efektywność uczestników, ocenianą pod względem liczby butelek przypadających na jednego ucznia. W tej kategorii zwyciężyła SP nr 11 (270 butelek na 1 ucznia). SP nr 22 (164 butelki na 1 ucznia) uplasowała się na drugim miejscu. Trzecią lokatę wywalczyła SP nr 8 (156 butelek na jednego ucznia).

Uroczyste ogłoszenie wyników dla szkół podstawowych odbyło się dzisiaj, 13 czerwca w Centrum Kultury „Browar B” w ramach happeningu z okazji Dnia Ziemi.

Wszyscy uczniowie, którzy wzięli udział w uroczystości finałowej otrzymali pamiątkowe dyplomy i zestawy gadżetów, natomiast najaktywniejszym zbieraczom wręczono nagrody specjalne i drzewka (tuje) do zasadzenia.

Zapisz