Projekt „Turystyka bez barier” ma upowszechnić podróże wśród osób niepełnosprawnych i pomóc pokonać bariery tym wszystkim, którzy mają problemy z chodzeniem. Jego inicjatorem jest Miłosz Krawczyk, założyciel Fundacji Razem po zdrowie i podróżnik poruszający się na nowatorskim wózku Blumil, który sam wynalazł.
Niepełnosprawnych turystów jest niezwykle mało chociaż osób poruszających się na wózkach jest dziś w Polsce ok 600 tys., a na świecie aż 110 mln. – Poruszam się na wózku od niemal 20 lat i od początku bardzo dużo podróżuję. Azję, Amerykę Północną i Europę znam już całkiem nieźle i nadal mam apetyt na więcej. Podczas tych podróży trafiałem na wiele niewiadomych i barier, które zawsze pokonałem. Dzieliłem się tymi doświadczeniami z przyjaciółmi, a jakiegoś czasu zaczęli odzywać się do mnie również nieznani mi ludzie z prośbą o rady na temat podróżowania na wózku. Ich pytania uświadomiły mi, że nie ma dostępnych informacji o podróżowaniu dla osób niepełnosprawnych. Miałem podobne doświadczenia, na wiele pytań po prostu nie znajdowałem odpowiedzi – mówi Miłosz Krawczyk.
Przyziemne problemy, które potrafią skutecznie storpedować podróż osoby na wózku można napotkać na każdym kroku. Przez wiele lat Miłosz Krawczyk nabrał doświadczenia w ich pokonywaniu. Swoją wiedzą zaczął dzielić się na blogu. – Chciałem zbudować miejsce, gdzie takich informacji dla osób na wózkach będzie pod dostatkiem. Inspiracją były pytania, na które piszący do mnie ludzie nie znajdowali odpowiedzi. Jak wygląda proces oddania bagażu, gdzie zaparkować samochód, jak przesiąść się na siedzenie w samolocie, czy można zabrać wózek, jaki hotel jest najlepiej dostosowany, co robić w okolicy na wózku? I tak powstał blog. To był początek drogi na której jestem teraz, projektu społecznego „Turystyka bez barier”, który powstał m. in po to, by udostępniać niepełnosprawnym sprawdzone informacje dotyczące podróżowania – opowiada Krawczyk.
Twórca projektu jest też wynalazcą – jego dziełem jest przełomowy wózek off-road Blumil, umożliwiający poruszanie się po trudnym terenie: po lesie, plaży, górach, po śniegu i miejskich kocich łbach. – Początkowo skonstruowałem ten pojazd tylko dla siebie. Ponieważ dawał możliwości jakich do tej pory niepełnosprawni nie mieli, postanowiłem go produkować. Blumil – bo tak się ten pojazd nazywa – pomógł już wielu ludziom na świecie. Towarzyszą temu niesamowite emocje. Naprawdę bezcenna jest wiadomość od człowieka, który po raz pierwszy od kilkunastu lat, samodzielnie wyruszył na spacer po walijskich wzgórzach, czy niepełnosprawnego leśniczego, który dopiero dzięki Blumilowi może pracować. A dla mnie i wielu innych ludzi to możliwość podróżowania i poruszania się po górach, plażach czy śniegu. To dało mi dużo do myślenia i odważyłem się na kolejny ruch – dodaje.
Stworzenie Fundacji i projektu „Turystyka Bez Barier” będzie nie tylko kompendium wiedzy o podróżowaniu niepełnosprawnych, ale fizycznie, prawdziwie i namacalnie im to umożliwi. Ma doprowadzić do uruchomienia wypożyczalni elektrycznych wózków terenowych umożliwiającym niepełnosprawnym, seniorom i wszystkim, którzy mają problemy z chodzeniem powrócić do miejsc dla nich niedostępnych. Sama wypożyczalnia to kluczowy punkt projektu, ale na liście priorytetów znajdują się też wykonanie z opisami tras dostępnych dla wózkowiczów i wprowadzenie udogodnień ułatwiających poruszanie się na wózku na trasach górskich i plażach.
Aby stało się to możliwe niezbędna jest współpraca firm, samorządów i hoteli które pomogą osobom na wózkach odkrywać podróżowanie. Jednym z pierwszych partnerów branżowych projektu jest Polska Izba Turystyki, dzięki której autorzy projektu mogą dotrzeć do przedsiębiorców.
– Turystyka zrównoważona i dostępna dla wszystkich jest dla nas niezmiernie istotna. Cieszymy się, że Polska Izba Turystyki może wesprzeć tak inspirujący projekt. Dla nas szczególnie ważne jest, że będziemy mogli wspólnie udostępniać przedsiębiorcom wiedzę o tym, jak przystosowywać usługi do potrzeb osób o ograniczonych możliwościach ruchowych. A w wielu wypadkach można tego dokonać niewielkim nakładem sił – komentuje Paweł Niewiadomski, prezes Polskiej Izby Turystyki.