Zakończyła się XIX edycja programu promującego etykę w biznesie „Przedsiębiorstwo Fair Play”. 25 listopada 2016 r. w warszawskim EXPO XXI podczas uroczystej gali wręczono nagrody oraz certyfikaty tegorocznym Laureatom – przedsiębiorstwom, które w swej działalności kierują się uczciwością, rzetelnością oraz zasadami etyki.
Postrzeganie etyki w biznesie i społecznej odpowiedzialności w Polsce zmienia się z roku na rok, a CSR staje się jednym ze stałych zadań przedsiębiorstwa. Rodzaj inicjatyw wynika między innymi ze specyfiki branży, w której działa firma, ale nie jest to regułą. Na pierwsze miejsce wybijają się pomoc potrzebującym, warsztaty dla dzieci, sport i ekologia. Społecznie odpowiedzialny biznes to jednak przede wszystkim etyczne postępowanie na co dzień w relacjach z pracownikami, klientami i kontrahentami. Takie wartości już od 19 lat promuje Fundacja „Instytut Badań nad Demokracją i Przedsiębiorstwem Prywatnym” w ramach programu „Przedsiębiorstwo Fair Play”.
Proces Weryfikacji
Program trwa cały rok i przebiega dwuetapowo. Pierwszy krok wykonują firmy zgłaszając chęć uczestnictwa w programie, poprzez wypełnienie i przesłanie Deklaracji zgłoszeniowej.
Następnie szczegółowo prezentują swoją działalność w Ankiecie. Firmy są również proszone o przedstawienie stosownej dokumentacji. Przedsiębiorstwa, które zdobędą wymaganą regulaminem liczbę punktów, przechodzą do drugiego etapu, w którym organizatorzy oraz przedstawiciele instytucji współpracujących sprawdzają prawdziwość odpowiedzi udzielonych przez firmę, m.in. poprzez audyty przeprowadzane w siedzibach wszystkich firm, które znajdą się w tym etapie weryfikacji. Podejmowanie ostatecznych decyzji o przyznaniu certyfikatu, a także nagród głównych przypada Kapitule Programu, w skład której wchodzą przedstawiciele instytucji otoczenia biznesu, nauki, mediów, przedstawiciele władz samorządowych i doświadczeni przedsiębiorcy.
Gala Finałowa
Finał każdej edycji programu to wielkie święto społecznie odpowiedzialnego biznesu. Uroczyste wręczenie certyfikatów i nagród odbyło się w Warszawie 25 listopada w EXPO XXI.
Oprócz tegorocznych Laureatów na Gali pojawili się przedstawiciele władz państwowych oraz samorządowych, a także przedstawiciele sektora bankowego. Galę poprowadziła znana dziennikarka i prezenterka Anna Popek.
Certyfikat „Przedsiębiorstwo Fair Play” to nagroda za codzienną pracę opartą na szacunku do pracowników, partnerów biznesowych i organów prawa, oraz zaangażowanie w działalność na rzecz społeczności lokalnej i całego kraju. To również zobowiązanie do ciągłego doskonalenia. – podkreślił dr Mieczysław Bąk, prezes Fundacji „Instytut badań nad Demokracjąi Przedsiębiorstwem Prywatnym”. – Laureaci programu są wyjątkowymi firmami, które podejmują się inicjatyw wykraczających poza zwykłą działalność biznesową: wspierają kształcenie zawodowe, dbają o potrzebujących, prowadzą ciekawe akcje edukacyjne wśród dzieci i młodzieży, organizują imprezy sportowe czy wydarzenia kulturalne, realizują ciekawe akcje proekologiczne.
Nagrodę główną – Statuetkę „Przedsiębiorstwo Fair Play” 2016 przyznano 15 firmom:
Andre Abrasive Articles Sp. z o.o. Sp. k. z Koła, Cukierni „Carolin&Simon” s.c. z Wrocławia, Elwoz Sp. z o.o. ze Szklarni, Gembiak-Mikstacki Spółka Jawna z Krotoszyna, Meble.pl S.A. z Rzeszowa, Miejskiemu Przedsiębiorstwu Wodociągów i Kanalizacji Sp. z o.o. z Lubina, Novol sp. z o.o. z Komornik, Okręgowej Spółdzielni Mleczarskiej z Jasienicy Rosielnej, Polmass S.A. z Bydgoszczy, Przedsiębiorstwu Innowacyjno-Produkcyjnemu „Inkom” Sp. z o.o. z Bełchatowa,
Spółdzielni Mieszkaniowej „Budowlani” z Bydgoszczy, TFP Sp. z o.o. z Dziećmierowa, „VIP” S.D. Pikul Spółka Jawna z Lubicza Górnego, WZ Eurocopert Sp. z o.o. ze Szczecinka oraz Ziel-Bruk Makarewicz z Płot.
Kapituła Programu przyznała trzy nagrody specjalne „Debiut Fair Play”. Pierwszą odebrała firma EWA Krotoszyn S.A. z Krotoszyna, specjalizująca się w produkcji wyrobów cukierniczych i farmaceutycznych na bazie karmelu; drugą – Fabryka Maszyn Spożywczych „Spomasz” z Pleszewa, która zajmuje się produkcją maszyn i urządzeń dla przemysłu spożywczego, posiadająca ponad 120-letnią tradycję, natomiast trzecią – Zakłady Farmaceutyczne Polpharma S.A. ze Starogardu Szczecińskiego, będąca największym polskim producentem leków i liderem polskiego rynku farmaceutycznego.
Wyróżnienia za szczególną działalność proekologiczną odebrały: Dąbrowskie Wodociągi Spółka z o.o. z siedzibą w Dąbrowie Górniczej, które m.in. prowadzą edukacyjny projekt ekologiczny „Strażnik Czystej Wody”, poprzez który pokazują uczniom szkół podstawowych jak należy dbać o środowisko; Policon Sp. z o.o. ze Złotników w woj. wielkopolskim, która w celu dbałości o środowisko naturalne zleciła opracowanie programu zagospodarowania i unieszkodliwiania odpadów poprodukcyjnych, powstających na terenie spółki i bezwzględnie realizuje ten program, jednocześnie stale minimalizując ilość odpadów oraz firma Rekopol Organizacja Odzysku Opakowań S.A. z Warszawy, realizująca autorskie kampanie takie jak Dzień Bez Śmiecenia oraz wspierająca działania realizowane w polskich gminach np. realizację ścieżek edukacyjnych, konkursów w szkołach, warsztatów dla najmłodszych.
Kapituła przyznała również tytuł „Ambasador Fair Play w Biznesie” 2016. W ten sposób uhonorowano 25 przedstawicieli polskiego biznesu: prezesów, dyrektorów i właścicieli firm – wieloletnich Laureatów programu.
Aż 11 firm zdobyło Diamentową Statuetkę „Przedsiębiorstwo Fair Play”, którą nagradzane są przedsiębiorstwa posiadające Certyfikat nieprzerwanie od 15 lat.
Tegoroczna uroczystość wręczenia nagród „Przedsiębiorstwo Fair Play” 2016 połączona została z zakończeniem XVII edycji programu „Bank Przyjazny dla Przedsiębiorców”, którą prowadził Instytut. W konkursie skierowanym do sektora bankowego uczestniczyły 2 banki uniwersalne oraz 11 banków spółdzielczych.