9 – cio milionowy pasażer MPL Warszawa/Modlin

Vouchery do restauracji Eat & Fly, Taxi Modlin, Baltony, Travel Chief, Euro Shop, Best Fly Bar czy na przejazdy autobusowe z i do Warszawy, a także zestaw kosmetyków – takimi między innymi upominkami zarząd i obsługa Mazowieckiego Portu Lotniczego Warszawa/Modlin uhonorowały  9 – cio milionowego pasażera, jakiego odprawiły właśnie służby tego lotniska. Systematycznie, od początku swego istnienia, a więc od 2012 roku, z Mazowieckiego Portu Lotniczego Warszawa/Modlin korzysta coraz więcej podróżnych. W samym 2016 roku było ich blisko 2 miliony 900 tysięcy, a obecny – zapowiada się tak samo obiecująco. Dlatego zarząd Portu planuje dalszy jego rozwój, w tym – rozbudowę, co umożliwić ma odprawę jeszcze większej ilości pasażerów.

 

Ilość odprawianych w Porcie Warszawa/Modlin pasażerów stale rośnie. W 2014 było ich 1 704 971, rok później już – 2 591 743, a w 2016 – 2 860 748.

– Wzrost ten zawdzięczamy systematycznemu zwiększaniu liczby połączeń z naszego Portu. Podróżni korzystają u nas z lotów do najważniejszych miast w Europie. Mam na myśli zwłaszcza te, do których lata się w celach zawodowych i turystycznych. – mówi Leszek Chorzewski – p.o. prezesa Portu Lotniczego Warszawa/Modlin.

Dziś pasażerowie Portu mają do dyspozycji aż 44 kierunki, m.in. do wszystkich głównych miejsc, gdzie Polacy znajdują zatrudnienie (Londyn, Bruksela, Dublin – najpopularniejsze), a także do miast odwiedzanych np. przez turystów czy pielgrzymów (m.in. Rzym, Bari, Barcelona). Co roku siatka połączeń zwiększa się o nowe destynacje. W 2016 było ich 44, a rok wcześniej – 36.

– Około ¾, a więc zdecydowana większość pasażerów, jest Polakami, i to – z racji bliskości
i dostępności – głównie z Mazowsza i sąsiadujących województw. Obserwujemy też ciekawe zjawisko, jakim jest systematyczny wzrost odprawianych cudzoziemców – np. Ukraińców, dla których nasz port to jedno ze swoistych „okien na świat”.
– dodaje Leszek Chorzewski.

Statystyczny pasażer Portu Warszawa/Modlin to osoba stosunkowo młoda (90% z nich nie przekroczyła 50 lat). Połowa wszystkich pasażerów nie skończyła jeszcze 32 lat. Nieco więcej, bo blisko 55 procent wszystkich korzystających z Portu podróżnych to mężczyźni. Aż 4 na 5 pasażerów jest aktywnych zawodowo. Znacznie częściej niż dawniej podróżują oni z rodzinami. Na samym początku, a więc w latach 2012 i 2013 – robili to głównie w pojedynkę – podróżując głównie w celach zawodowych. Dziś większość korzystających z lotniska osób przybywa na nie autobusem lub samochodem, co jest wygodne zwłaszcza dla przemieszczających się z dziećmi rodzin.

– Chcemy, aby w rozbudowanym wkrótce Porcie znalazło się więcej interesujących miejsc dla oczekujących pasażerów z rodzinami. Dziś mogą oni skorzystać m.in. z baru, kawiarni i kilku sklepów. W nowych halach będzie więcej miejsca na dodatkowe udogodnienia. – podsumowuje Leszek Chorzewski.

Najczęściej odwiedzanymi punktami zamkniętej strefy podróżnych w Porcie były w ostatnich miesiącach przede wszystkim sklepy – przede wszystkim Euroshop Tax & Duty Free Space. Nieco mniej – skorzystało z oferty znajdujących się w strefie lokali gastronomicznych. W planach jest zwiększenie ilości miejsc, w których pasażerowie przed lotem będą mogli się zrelaksować. Zarząd Portu chce także postawić na usprawnienie odpraw – między innymi za pomocą pierwszej w Polsce, specjalnej bramki biometrycznej. O tym, jak ona działa, można było przekonać się podczas specjalnej prezentacji na lotnisku na początku tego roku. Planowane jest ich zainstalowanie w nowej części lotniska.