80-letni polski maratończyk biegnie po złoto

Dzięki wsparciu Programu 60+, prowadzonego przez firmę ePRUF, 80-letni multimaratończyk, Jan Morawca startuje w Mistrzostwach Świata Weteranów w Brazylii.

XX World Masters Athletics – Mistrzostwa Świata Weteranów odbywają  się dniach 16-27 października w brazylijskim Porto Alegre. Jan Morawca jest najstarszym wśród zgłoszonych zawodników. – Dzięki wsparciu sponsorskiemu Programu 60+ spełni się moje marzenie – będę reprezentował Polskę na mundialu, pobiegnę w maratonie. Zmierzę się z weteranami z całego świata, nie zawiodę moich kibiców – mówi nestor polskich maratończyków.

Jan Morawca trenuje pod okiem doświadczonego łódzkiego szkoleniowca lekkiej atletyki – Ryszarda Goszczyńskiego. Miesięcznie jego podopieczny pokonuje około 240 kilometrów. W najbliższy czwartek sportowiec wyjeżdża do Brazylii, aby wziąć udział w maratonie.
Program 60+ od lat dąży do obniżenia całościowych kosztów farmakoterapii osób starszych w Polsce. Jest szeroką, ogólnopolską inicjatywą aptekarzy i wielu firm z branży farmaceutycznej. Dzięki uczestnictwie w Programie 60+ polscy seniorzy zaoszczędzili już łącznie ponad 150 mln zł. Organizatorem Programu 60+ jest firma ePRUF, należąca do grupy Pelion Healthcare.  W Programie uczestniczy m.in. 12 sieci aptecznych oraz blisko 500 aptek niezrzeszonych.

Jan Morawiec to już legenda w środowisku biegaczy. Mistrz Polski w Maratonie w 1962 roku, wielokrotny rekordzista Polski w różnych kategoriach wiekowych i na różnych dystansach. Startuje w trzech maratonach rocznie, a osiągane przez niego czasy mogą zawstydzić wielu młodszych zawodników. Łącznie ma na koncie już prawie 120 startów w maratonach, a w tegorocznych Mistrzostwach Polski Weteranów Łodzianin w swojej kategorii wiekowej, czyli 80+, nie miał sobie równych. Zwyciężył na dystansie 5 i 10 km, poprawiając w dłuższym biegu krajowy rekord o ponad 3 minuty. W ubiegłym roku pan Jan po raz pierwszy wystartował w Mistrzostwach Europy Masters w Hradku. Reprezentant Polski zdobył wówczas w maratonie srebrny medal osiągając wynik 4:02,41.