6. edycja Międzynarodowych Igrzysk Sportowych „Onko-Olimpiada”

Już dzisiaj wystartuje kolejna edycja „Onko-Olimpiady” – jedynej tego typu imprezy sportowej na świecie, skierowanej do dzieci oraz młodzieży dotkniętych chorobą nowotworową. W dniach 18-21 sierpnia 2016 roku w obiektach sportowych Akademii Wychowania Fizycznego w Warszawie, około 300 zawodników z Polski i zagranicy stanie do walki o medale. Pomysłodawcą i organizatorem imprezy jest Fundacja Spełnionych Marzeń.
Harmonogram „Onko-Olimpiady”
Uroczyste otwarcie Międzynarodowych Igrzysk Sportowych „Onko-Olimpiada” odbędzie się 19 sierpnia 2016 r. o godzinie 10:00 na stadionie lekkoatletycznym Akademii Wychowania Fizycznego. Imprezę poprowadzą znane gwiazdy – Tomasz Kammel oraz Joanna Racewicz.

Na miejscu młodych sportowców będą wspierać także ambasadorzy wydarzenia – Małgorzata Foremniak oraz Szymon Majewski, a także Agata Młynarska, Krystian Wieczorek oraz Conrado Moreno. Tego samego dnia zawodnicy będą rywalizowali w takich dyscyplinach jak pływanie, łucznictwo, piłka nożna oraz badminton. 20 sierpnia będzie można kibicować sportowcom walczącym o medale w konkurencjach lekkoatletycznych: biegach na 60 oraz 100 metrów, sztafecie 4 x 100 metrów, skoku w dal z miejsca, skoku w dal z rozbiegu, pchnięciu kulą chłopców, pchnięciu kulą dziewcząt oraz rzucie piłeczką palantową. Odbędą się też konkurencje specjalne: chód z asystą, wyścig na wózkach inwalidzkich, rzut piłeczką palantową z wózka oraz tenis stołowy. O godzinie 16:00 rozpocznie się ceremonia zamknięcia Igrzysk.

Wyjątkowi zawodnicy
Uczestnikami „Onko-Olimpiady” są dzieci i młodzież ze wszystkich ośrodków onkologicznych z Polski, w tym z Warszawy (Instytut Matki i Dziecka, Szpital Pediatryczny WUM oraz Samodzielny Publiczny Dziecięcy Szpital Kliniczny), a także z wybranych ośrodków z Litwy, Rumunii, Słowacji i Ukrainy.
– Choroba nowotworowa pojawia się nagle, bez żadnego ostrzeżenia. Beztroskie dzieciństwo zmienia w codzienną walkę o powrót do zdrowia, przynosząc najmłodszym wiele bólu i cierpienia. Onko-Olimpiada to wydarzenie, dzięki któremu na buzie dzieci i ich rodziców powraca uśmiech – mówi Małgorzata Foremniak, aktorka i ambasadorka „Onko-Olimpiady. – Rywalizacja sportowa pomaga budować poczucie własnej wartości maluchów oraz cieszyć się ze wspólnie spędzonego czasu i zabawy. Tutaj zwycięstwo i medale nie są najważniejsze. Wszyscy uczestnicy są bohaterami, którzy zasługują na uznanie i wsparcie, do którego z całego serca zachęcam – dodaje.

Sportowy duch
Onko_Olimpiada6Celem „Onko-Olimpiady” jest budowanie poczucia własnej wartości wśród dzieci z chorobą nowotworową, a w szczególności u tych, u których pozostawiła ona trwały ubytek na zdrowiu. Udział w zawodach sportowych to nie tylko rehabilitacja ruchowa, ale również możliwość powrotu do normalnego funkcjonowania po przebyciu długotrwałego leczenia. Innym ważnym aspektem imprezy jest przełamywanie stereotypów i podnoszenie świadomości społecznej dotyczącej choroby nowotworowej.
– Podczas Onko-Olimpiady dzieci dotknięte chorobą nowotworową mogą przez klika dni poczuć smak beztroski, zabawy i sportowego ducha. Coś, co dla wielu z nas jest codziennością, dla uczestników stanowi długo wyczekiwane przeżycie. Z radością patrzę na uśmiechy, szczęście oraz satysfakcję dzieciaków, które startują w zawodach – mówi Szymon Majewski, dziennikarz i satyryk, ambasador „Onko-Olimpiady”.  – Ich entuzjazm sprawia, że dostaję skrzydeł. Onko-Olimpiada ma jeszcze jeden ważny cel – zwiększenie świadomości społecznej w temacie chorób nowotworowych u dzieci. Nie bójmy się o tym mówić i nie bójmy się pomagać! – dodaje.

Honorowy Patronat nad wydarzeniem objęła Agata Kornhauser-Duda, Małżonka Prezydenta RP. Każdy może zagrzewać małych olimpijczyków do walki. Do kibicowania w dniach 19-20 sierpnia serdecznie zapraszają organizatorzy.

Więcej informacji na temat „Onko-Olimpiady”: http://bit.ly/2a2PN2H.

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz