5G ma trafić pod strzechy, a 4G HD na… Księżyc

Sieć 5G ma trafić dla mieszkańców naszego globu, ale giganci technologiczni chcą uruchomić sieć 4G… na Księżycu, mówi w rozmowie z ISBtech Maciej Staszak, wiceprezes EmiTela.

 

„Oczywiście, Barcelona to też miejsce kolejnych debiutów nowych telefonów komórkowych, tabletów, czy okularów umożliwiających przeniesienie się do wirtualnej rzeczywistości. W wielu miejscach można było też obejrzeć autonomiczne, elektryczne samochody. Kolejny raz pojawiły się rożnego rodzaju drony, a także roboty ułatwiające nam życie i szereg innych pomysłów, którymi będziemy żyli w przyszłości na ziemi, a może nie tylko…” – mówi w rozmowie z ISBtech Staszak.

Operator komórkowy Vodafone wspólnie z innym gigantem technologicznym, firmą Nokia ogłosiły, że nie tylko będą rozwijać sieci 5G dla mieszkańców naszego globu, ale postanowiły, że uruchomią sieć 4G… na Księżycu. Już niedługo będzie można oglądać transmisje na żywo z Księżyca w jakości HD.

„Wróćmy jednak na Ziemię. Dla mnie osobiście wizyta w Barcelonie to zawodowy obowiązek. Emitel od lat rozwija usługi między innymi dla operatorów komórkowych w Polsce – współpracujemy na wielu polach z ‘wielką czwórką’ czyli Orange, T-Mobile, Polkomtel oraz Play. Żeby lepiej zrozumieć i trafnie odpowiedzieć na potrzeby naszych klientów, warto poświęcić czas na wizytę na Mobile World Congress. Konferencja i targi to doskonała okazja na skonfrontowanie naszych pomysłów i strategii rozwoju z globalnymi trendami technologicznymi i kierunkiem rozwoju branży. Wizyta w Barcelonie to też szansa na inspiracje do kreowania nowych usług,  rozwiązań systemowych, czy wreszcie nawiązania kontaktów z dostawcami” – dodaje wiceprezes Emitela.

Dlatego zaznacza, że miło było zobaczyć również polskie akcenty na wystawie i nie chodzi o obecność gości z Polski, ale aktywność np. PARP, która na swoim stoisku promowała ofertę 40 polskich firm.

„Warto też wspomnieć o jednej, ale za to bardzo istotnej kwestii. Wszystko to, co jest związane z 5G, technologia, nowe usługi, synergie – pomiędzy nimi otwierają szereg nowych możliwości. To szansa na przyspieszenie rozwoju gospodarczego, a nawet na skok cywilizacyjny. Polska ma realne szansę, żeby naprawdę wziąć udział w tym dużym projekcie. Trzeba jednak mieć na uwadze, że rozwój infrastruktury to potężna inwestycja i konieczność skoordynowania działań na wielu polach. Projekt będzie realizowany szybciej i bardziej efektywnie kiedy zawiążą się sojusze i powstaną modele biznesowego, które pozwolą współdzielić infrastrukturę. W tym miejscu z pomocą mogą przyjść operatorzy infrastruktury, tacy jak Emitel” – uważa Staszak.

Źródło: http://www.isbtech.pl/2018/03/5g-ma-trafic-pod-strzechy-a-4g-hd-na-ksiezyc/