2,2 miliarda ludzi żyjących bez dostępu do wody pitnej

22 marca obchodzony jest Światowy Dzień Wody, który ma na celu zwiększenie świadomości na temat istoty wody w codziennym życiu, a także zagrożeń wynikających z jej niedoboru – już teraz ponad 2 miliardy ludzi na świecie nie ma dostępu do wody pitnej, a zasoby czystej wody są coraz bardzie ograniczone.

Pomysł na ten międzynarodowy dzień sięga 1992 roku, kiedy to odbyła się Konferencja Narodów Zjednoczonych na temat Środowiska i Rozwoju w Rio de Janeiro. W tym samym roku Zgromadzenie Ogólne Narodów Zjednoczonych przyjęło rezolucję, na mocy której 22 marca każdego roku ogłaszano Światowym Dniem Wody.

W tym dniu promowane są działania, które mogą przyczynić się do rozwiązania globalnego kryzysu wynikającego z niedoboru wody. Głównym ich celem jest wspieranie realizacji Celu Zrównoważonego Rozwoju nr 6: woda i urządzenia sanitarne dla wszystkich do 2030 roku.

Utrzymanie dostępu do wody pitnej stanowi jedno z największych wyzwań współczesnego świata. Szacuje się, że do 2025 roku utrudniony dostęp do wody będzie miało nawet 3 miliardy ludzi. Światowy Dzień Wody pomaga więc przypomnieć o problemie niedoboru wody na świecie, a także promuje rozwiązania dla jej zagospodarowania, zaczynając od indywidualnych gospodarstw domowych.

Codzienne życie nie byłoby możliwe bez wód gruntowych. Większość suchych obszarów świata jest całkowicie od nich uzależniona. Dostarczają one znaczną część wody używanej do picia, urządzeń sanitarnych, produkcji żywności czy procesów przemysłowych. Ma również krytyczne znaczenie dla zdrowego funkcjonowania ekosystemów, takich jak tereny podmokłe i rzeki.

Ochrona wód gruntowych przed nadmierną eksploatacją, tj. pozyskiwaniem większej ilości wody niż uzupełnia deszcz i śnieg, a także przed zanieczyszczeniami, powinna stać się priorytetem na najbliższe lata. Będzie to miało kluczowe znaczenie dla przetrwania i przystosowania się do zmiany klimatu oraz zaspokojenia potrzeb rosnącej populacji.