Recykling w ciągu ostatnich kilkunastu lat stał się jednym z tematów priorytetowych. Współcześnie produkujemy około dwóch miliardów ton odpadów rocznie, a ilość ta zwiększa się z każdym rokiem. W 2018 roku z inicjatywy Global Recycling Foundation ustanowiono na 18 marca Światowy Dzień Recyklingu – przypominamy w ślad za Agencją Informacyjną. Tymczasem w Polsce proces uchwalania ustawy kaucyjnej niepokojąco się przedłuża.
Recykling to nic innego jak ponowne użycie. W praktyce oznacza to powtórne wykorzystywanie odpadów do wytworzenia nowego produktu. Ma to na celu zmniejszenie nadmiernego eksploatowania złóż naturalnych oraz zmniejszenie ilości śmieci. W ciągu ostatniej dekady produkowane odpady wzrosły niemal dwukrotnie. W 2010 roku wynosiły one 1,13 miliarda ton rocznie, obecnie sięgają 2 miliardów ton. W Europie jedynie 30% odpadów poddawane jest recyklingowi.
Tworzywa sztuczne towarzyszą nam w życiu codziennym niemal na każdym kroku. Plastikowe butelki, opakowania spożywcze i kosmetyczne, aerozole a nawet ubrania i dodatki są wszechobecne. Rozwijający się konsumpcjonizm negatywnie wpływa na wzrost produkowanych śmieci, a to odbija się na naszym środowisku. Wymierają zwierzęta, klimat się ociepla, wody, gleby i roślinność są zatruwane. To dlatego tak ważny jest recykling i jego promowanie.
W 2018 roku z inicjatywy Global Recycling Foundation ustanowiono 18 marca dniem Światowym Dniem Recyklingu. Święto ma przypominać ludziom o tym, że wybory których dokonujemy na co dzień, mają wpływ na nasze środowisko i przetrwanie planety. Plastikowe butelki, torby foliowe czy ubrania z tworzyw sztucznych lepiej zamienić na produkty wielokrotnego użytku lub właśnie te pochodzące z recyklingu.
Komentarz RaportCSR.pl: Tymczasem w Polsce proces uchwalania ustawy kaucyjnej, mającej fundamentalne znaczenie dla utworzenia sprawnego systemu recyklingowego, niepokojąco się przedłuża, budząc obawy branży handlowej i recyklingowej, jak też licznych ekspertów co do tempa przystosowania polskiego recyklingu do współczesnych wyzwań gospodarczych i środowiskowych oraz unijnych wymogów.
RaportCSR.pl również śledzi losy ustawy kaucyjnej, czego przykładem jest artykuł „Długo wyczekiwany projekt ustawy kaucyjnej oczekuje na rozpatrzenie przez Stały Komitet Rady Ministrów” w którym przedstawiliśmy informacje uzyskane z Ministerstwa Klimatu i Środowiska.
Źródło: Agencja Informacyjna, gospodarka, /NOW/ 16.03.2023