11 stycznia obchodzimy Światowy Dzień Wegetarian

Dieta wegetariańska to najlepsza alternatywa dla Nas i naszej planety. Sposób odżywiania ma wpływ nie tylko na nasze zdrowie, ale również na środowisko naturalne. Od tego jak produkujemy żywność i co jemy zależy bowiem różnorodność biologiczna i klimat.  

Światowy Dzień Wegetarian to dobry moment do refleksji nad zawartością naszych talerzy. Przysłowie “jesteśmy tym co jemy” należy traktować dosłownie i zadbać o prawidłową dietę. Dieta bezmięsna zmniejsza ryzyko wystąpienia m.in. otyłości, cukrzycy typu 2., choroby niedokrwiennej serca, nadciśnienia tętniczego i nowotworów.

Wegetarianizm nie jest żadną nowością – już Pitagoras doceniał jego walory. Dieta wykluczająca mięso i ryby, ale dopuszczająca przetwory mleczne i jaja jest uznawana za zdrową i przyjazną planecie. Leonardo da Vinci, Mary Shelley, Nikola Tesla, Albert Einstein i Arnold Schwarzenegger to jedni z wielu sławnych wegetarian.

Zmiana klimatu to jeden z najważniejszych problemów współczesnego świata. Dlatego też Lidl Polska i Fundacja WWF Polska zainicjowały akcję promującą dietę przyjazną planecie Ziemi.

Dzisiejsze święto to dobry moment, aby zmienić dietę na zdrowszą i mniej obciążającą środowisko. Od czego zacząć? Na początek warto jeść więcej sezonowych warzyw i owoców oraz ograniczyć ilość spożywanego mięsa.