Nowe prace w kolekcji Fundacji Sztuki Polskiej ING

fot. materiały prasowe

Dwie nowe prace Cezarego Poniatowskiego dołączyły do kolekcji Fundacji Sztuki Polskiej ING. Pochodzą z otwartego cyklu prac zaprezentowanego po raz pierwszy na solowej wystawie artysty „Sick-box” w galerii Stereo w 2018 r.

Cezary Poniatowski po raz pierwszy przyciągnął uwagę polskiego środowiska artystycznego jako malarz (wygrywając w 2013 r. Konkurs Gepperta, jedno z najważniejszych wyróżnień dla młodych malarzy w Polsce), jednak od pewnego czasu daje się również poznać jako autor obiektów przestrzennych i rzeźb o surrealnym, lekko groteskowym charakterze.

Prace, które trafiły do kolekcji Fundacji Sztuki Polskiej ING to sporych rozmiarów (125 x 102 cm) reliefy wykonane ze sklejki, drewna i gąbki tapicerskiej obitej sztuczną skórą, z widocznymi gwoździami i zszywkami tapicerskimi. Są zupełnie czarne, ale każdy materiał zupełnie inaczej odbija światło, tworząc intrygujący przestrzenny efekt.

W kompozycjach pojawiają się charakterystyczne, znane z prac malarskich Poniatowskiego kanciaste formy. Na pierwszy rzut oka zupełnie abstrakcyjne, po dłużej obserwacji ujawniają podobieństwo do kształtów fantastycznych postaci, przedmiotów czy roślin.

Tytuł „Sick-box” został zaczerpnięty z książki „Lincoln w Bardo” George’a Soundersa, a jako jedną z inspiracji do włączonej do kolekcji pracy „Konkwistador” artysta cytuje film „Źródło” Darrena Aronofsky’ego.

Cezary Poniatowski nazywa swoje prace „negatywami rzeczywistości”. Są dla niego wizualną interpretacją stanu psychicznego określanego mianem derealizacji, poczucia oderwania od rzeczywistości powstającego w wyniku reakcji obronnej mózgu na nadmiar bodźców.

Cezary Poniatowski urodził się w 1987 r. w Olsztynie. Studiował na Wydziale Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Zajmuje się malarstwem, tworzy także rysunki, kolaże, rzeźby i instalacje. Mieszka i pracuje w Warszawie.