Z nastolatkami o depresji

fot. materiały prasowe

10 spotkań z młodzieżą w 6 miastach w całej Polsce, 224 uczniów oraz 18 nauczycieli i pedagogów – to bilans pilotażowego programu lekcji o depresji w szkołach ponadpodstawowych.

Program został przeprowadzony w ramach 13. edycji kampanii społeczno-edukacyjnej Forum Przeciw Depresji – (Nie)widzialna Nastoletnia Depresja. Realizowany był przy wsparciu Fundacji Edukacji Społecznej.

Zajęcia na temat depresji zostały zrealizowane w:

  • Nowym Dworze Mazowieckim, w Zespole Szkół nr 2
  • Warszawie, w VIII Liceum Ogólnokształcącym im. Króla Władysława IV
  • Puławach, w Liceum Ogólnokształcącym nr VI przy zespole Szkół nr 3
  • Gdańsku, w XIII Liceum Ogólnokształcącym przy Zespole Szkół nr 10
  • Zielonej Górze, w Zespole Szkół Zawodowych PBO
  • Łomży, w II Liceum Ogólnokształcącym im. Marii Konopnickiej

Nauczyciele w rozmowach z edukatorami podkreślali, że problem jest coraz bardziej powszechny i widoczny. Zwracali uwagę, że działania uświadamiające, czym jest depresja, jak może się przejawiać oraz jak w praktyce można wesprzeć osoby zmagające się z tym problemem – są obecnie bardzo ważnym elementem realizacji szkolnego programu profilaktyki.

Z rozmów z pedagogami szkolnymi wynikało, że zaproponowane zajęcia oraz ich formuła – otwartej rozmowy, filmów, wskazówek jest ogromnym wsparciem dla szkoły i dla nich samych.

„Wskazówki jak pomóc osobie chorej”, „porady jak rozmawiać z osobą zmagającą się z depresją” czy „informację co to jest depresja i dlaczego również młodzi chorują” – to wiedza, która okazała się najbardziej wartościowa dla uczniów, którzy uczestniczyli w zajęciach.

– Często było tak, że lekcja o depresji nie kończyła się wraz z dzwonkiem. Uczniowie chętnie dyskutowali również po zakończeniu zajęć. Pokazuje to, jak duża jest potrzeba rozmowy na ten temat. W ankietach ewaluacyjnych młodzi ludzie zaznaczali, że temat depresji jest bardzo istotny w obecnych czasach, natomiast otwarte o nim mówienie dla wielu osób okazuje się być pomocne i ułatwia przełamywać tabu choroby – zaznacza Agnieszka Górecka z Fundacji Edukacji Społecznej. Niektórzy uczniowie przychodzili w przerwie zajęć dopytać się o proste techniki redukowania stresu, ale też radzenia sobie z agresją, czy obniżonym nastrojem – dodaje Górecka.

– Potrzeby są ogromne, skala problemu duża. Zarówno do Fundacji, jak i do nas – organizatora kampanii, zgłaszały się też inne szkoły, które usłyszały o projekcie i które również były bardzo zainteresowane realizacją lekcji o depresji dla swoich uczniów. Dlatego mamy nadzieję, że w najbliższym roku szkolnym uda nam się przeprowadzić kolejny cykl takich lekcji, aby z praktyczną i merytoryczną wiedzą o depresji i sposobach pomocy w chorobie dotrzeć do jak największej grupy młodzieży – zaznacza Ewa Ciepałowicz, Servier Polska – organizator Forum Przeciw Depresji.

Kampania Forum Przeciw Depresji organizowana jest od 2007 roku przez firmę Servier Polska, która m.in. udziela pomocy i wsparcia osobom zmagającym się z problemem depresji.