MegaMisja i #SuperKoderzy na start

Jak uczyć dzieci bezpiecznego korzystania z internetu? Na czym polega netykieta i jak nauczyć młodych odróżniania fake newsów od prawdziwych informacji? Co roboty mają wspólnego z programowaniem? W znalezieniu odpowiedzi na te pytania pomoże Fundacja Orange oraz bezpłatne programy edukacyjne MegaMisja i #SuperKoderzy. Dzięki nim uczniowie i nauczyciele dowiedzą się jak wykorzystywać cyfrowe technologie w sposób ostrożny i krytyczny, rozwijając przy tym swoje kompetencje. Nabór trwa do 15 maja do godz. 17:00.

 

MegaMisja i #SuperKoderzy to korzyści zarówno dla uczniów, jak i nauczycieli oraz szkoły. Dzięki programom dzieci nauczą się m.in. zasad bezpiecznego korzystania z sieci i rozwiną swoje cyfrowe kompetencje. Nauczyciele wezmą udział w szkoleniu, na którym dowiedzą się w jaki sposób przekazywać tę wiedzę. Będą uczyć dzieci np. netykiety, odróżniania fake newsów od prawdziwych informacji czy też podstaw prawa autorskiego w sieci. Pedagodzy otrzymają dostęp do gotowych scenariuszy lekcji. Szkoły zaś – audiobooki, tablety i pomoce edukacyjne (MegaMisja) lub grant niezbędny do ich przeprowadzenia (#SuperKoderzy).

– Zachęcam wszystkie szkoły podstawowe do udziału w MegaMisji oraz #SuperKoderach. Nabór trwa tylko do 15 maja do godz. 17:00. Szkoły, które zakwalifikują do programów, otrzymają dostęp do nowoczesnych, angażujących scenariuszy lekcji, opracowanych przez ekspertów, a także pomoce naukowe lub grant na zakup materiałów edukacyjnych. Wybrane szkoły odwiedzę osobiście i spotkam się z uczniami, którzy najlepiej wykonają zadania podczas realizacji MegaMisji. Powodzenia! – mówi Grzegorz Kasdepke, autor bestsellerowych książek dla dzieci oraz ambasador programu MegaMisja.

Tegoroczny nabór do MegaMisji (dla klas 1-3) oraz #SuperKoderów (dla klas 4-8) potrwa do 15 maja do godz. 17:00

Szkoły mogą zgłaszać się do programów (obu lub tylko jednego z nich), wypełniając prosty formularz online na stronie www.fundacja.orange.pl/rekrutacja. Należy również załączyć krótki film, w którym uczniowie przekonają Fundację, aby to właśnie ich szkoła została zakwalifikowana do programów.

– Zapraszamy wszystkie szkoły podstawowe do zgłoszenia się do bezpłatnych programów MegaMisja i #SuperKoderzy. Nauczyciele będą mogli rozwinąć swoje cyfrowe umiejętności i skorzystać z inspirujących scenariuszy zajęć. Szkoły dostaną granty i nagrody, a uczniowie nauczą się bezpiecznego, kreatywnego i mądrego poruszania się w cyfrowym świecie – zachęca Ewa Krupa, Prezes Fundacji Orange.

Od 2015 r. blisko 30 000 uczniów z powodzeniem rozwinęło cyfrowe umiejętności, biorąc udział w MegaMisji i #SuperKoderach. Z kolei nauczyciele otrzymali odpowiednie narzędzia, które pomagają im wprowadzać dzieci w świat internetu i nowych technologii. MegaMisja oraz #SuperKoderzy są objęte patronatami Ministerstwa Edukacji Narodowej oraz Ministerstwa Cyfryzacji.

Misja z Psotnikiem w cyfrowym laboratorium

MegaMisja powstała z myślą o dzieciach w wieku 6-10 lat i ich nauczycielach. Jej celem jest podniesienie wiedzy i cyfrowych kompetencji nauczycieli wczesnoszkolnych, wychowawców świetlic oraz ich podopiecznych. Wszystko po to, by najmłodsi byli bezpiecznymi i świadomymi użytkownikami multimediów. Program dostosowany jest do potrzeb dzieci i ma formę gry edukacyjnej. Uczy ona m.in.: jakie treści można publikować w internecie, jak chronić swoją prywatność, jak przestrzegać praw autorskich i zasad panujących w sieci, a także jak skutecznie szukać wiarygodnych informacji. Wszystko to odbywa się w formie przyjaznej zabawy w cyfrowe laboratorium. Uczniowie pomagają animowanym bohaterom złapać niesfornego Psotnika, ucząc się przy tym ważnych zasad młodego internauty. Misja, w której uczniowie biorą udział ma na celu wykonanie kolejnych zadań i zdobycie punktów. Te zaś  wymienia się na gwarantowany sprzęt multimedialny, książki, materiały plastyczne i pomoce edukacyjne.

Dwanaście ścieżek #SuperKoderów

Program #SuperKoderzy jest przeznaczony dla uczniów klas 4-8 szkół podstawowych. Jego celem jest nauka programowania i podstaw robotyki nie tylko na informatyce, lecz także na zajęciach z innych przedmiotów. Szkoły mają do wyboru jedną z dwunastu ścieżek edukacyjnych. W czasie zajęć poznają cyfrowe narzędzia, uczą się logicznego myślenia, pracy zespołowej jednocześnie wykonując zadania przewidziane w podstawie programowej danego przedmiotu. Placówki zakwalifikowane do udziału w #SuperKoderach otrzymują dotację na zakup sprzętu potrzebnego do prowadzenia zajęć i pomocy dydaktycznych oraz szkolenia dla nauczycieli i wsparcie edukatorów na czas trwania projektu. Udział w programie nie wymaga od nauczycieli żadnej specjalistycznej wiedzy.