Dlaczego trzeba zrozumieć Internet?

Termin wykluczenie cyfrowe stosuje się do osób, które nie mają dostępu do technologii informatycznych. Ocenia się, że Polsce ponad 9 mln osób po 50 roku życia nie korzysta z Internetu i komunikacji elektronicznej. Z powodu tych dysproporcji rozpoczęto działania zmierzające do aktywizacji osób starszych pomagające im zapoznać się z możliwościami jakie daje Internet.

Umiejętność posługiwania się komputerem i korzystania z nowoczesnych technologii była i jest zdobywana przez użytkowników w sposób żywiołowy. Według badań Centrum Badania Opinii Społecznej tylko 6 % osób powyżej 65 lat i 23 % w wieku 55-64 korzysta z rozwiązań jakie daje wirtualny świat, podczas gdy ludzie w przedziale wiekowym 18-24 korzysta aż 93 %. Nie ma w tym nic dziwnego młode osoby są bardziej otwarte na nowe pomysły i idee niż osoby starsze, które charakteryzuje zachowawczość i powściągliwość. Szybki rozwój nowoczesnych technologii spowodował, że wiele dziedzin życia społecznego uległo przekształceniu. Powstały nowy obieg informacji i środki komunikacji. Zmienił się rynek ekonomiczny. Obecnie umiejętność posługiwania się Internetem oraz urządzeniami do tego potrzebnymi jest traktowana podobnie jak czytanie czy pisanie. Szybki rozwój technologii informatycznych doprowadził do podziału społecznego przebiegającego na osoby połączone i niepołączone z siecią.

Wykluczenie cyfrowe, którego linią podziału jest wiek oznacza problemy z komunikacją międzypokoleniową. Nowe formy komunikowania przekładają się na komunikację w świecie realnym. Powstają nowe słowa i zwroty. Ich nieznajomość utrudnia zrozumienie treści komunikatów jak i ich celu. To może prowadzić do coraz większego utrudnienia w zrozumieniu otaczającego świata, a w efekcie izolacji, odrzucenia, skutkującego poczuciem osamotnienia, a nawet depresją. Brak umiejętności korzystania z nowoczesnych może być postrzegany jako rodzaj ułomności, a nawet bezużyteczności co może skutkować spadek autorytetu.

Wykluczenie cyfrowe oznacza nie tylko nieobecność w wirtualnym świecie. Staje się też barierą utrudniającą funkcjonowanie w tradycyjnej rzeczywistości. Już obecnie część czynności, jak na przykład wnioski paszportowe do niektórych krajów można składać tylko przy pomocy Internetu. Wiele usług finansowych realizowanych elektronicznie jest tańszych niż w tradycyjny sposób. Internet pomocny jest też w pozyskiwaniu wielu informacji czy dokonywania zakupów. Jest też coraz powszechniejszym i wygodnym narzędziem komunikacji i to zarówno w przypadku poczty elektronicznej czy też dzięki portalom społecznościowym. To tylko przykłady ilustrujące rosnące znaczenie Internetu w codziennym życiu.

Redukowanie wykluczenia cyfrowego jest ważne dla całego społeczeństwa aby mogło ono stanowić jeden zwarty i kompatybilny organizm. Od 2012 roku Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji oraz Stowarzyszenie „Miasta w Internecie” realizują największą w krajach Unii Europejskiej inicjatywę z obszaru edukacji cyfrowej dorosłych „Polska cyfrowa równych szans”. Już około 250 tys. osób z grupy wiekowej 50+ rozpoczęło korzystanie z Internetu i komunikacji elektronicznej dzięki temu programowi. Zrealizowano to przy pomocy blisko trzech tysięcy przeszkolonych edukatorów tzw. Latarników Polski Cyfrowej.

Aby zwiększyć obszar oddziaływania potrzebne są znaczne nakłady finansowe. Szansą na ich pozyskanie dają programy unijne na lata 2014-2020, takie jak, PO Wiedza Edukacja Rozwój I Regionalne Programy Operacyjne, szczególnie zaś PO Polska Cyfrowa. Kontynuacją programu „Polska cyfrowa równych szans” ma być program „Latarnicy2020.pl”. jego powodzenie zależy od zainteresowania i aktywności wójtów, burmistrzów gmin oraz prezydentów miast, którzy mają być partnerami tej inicjatywy, która może rozwinąć istniejący system edukacji cyfrowej dorosłych I dostosujemy go do indywidualnych potrzeb gmin. Szkoda, że na tak ważny cel przewidziano zaledwie 180 mln złotych, które mają być wydane na aktywizację 400 tysięcy osób w wieku powyżej 50 lat. Pozostaje pytanie co z pozostałymi 8.6 milionami?

Inicjatywę realizacji programu „Latarnicy2020.pl” poparli, m.in. Andrzej Halicki – Minister Administracji i Cyfryzacji, Mieczysław Augustyn – Przewodniczący Komisji Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej Senatu RP, Michał Szczerba – Przewodniczący Komisji Polityki Senioralnej Sejmu RP oraz Wiesława Borczyk – Prezes Ogólnopolskiej Federacji Stowarzyszeń Uniwersytetów Trzeciego Wieku. Analizy potwierdzają także pozytywny aspekt gospodarczy zmniejszania zjawiska wykluczenia cyfrowego. W 2012 roku firma badawcza PwC obliczyła, że korzyści z tego tytułu mogą wynieść 24 mld zł rocznie. To absolutnie wystarczające uzasadnienie.

Źródło: http://blogi.polskatimes.pl/zyskiistraty/