Zwycięzcy Enei Akademii Talentów już wybrani

fot. materiały prasowe

Jury oraz internauci wybrali laureatów trzeciej edycji Enei Akademii Talentów. Dwudziestu uczniów otrzyma stypendia w wysokości 3 000 zł na rozwój swoich pasji naukowych, artystycznych i sportowych.

Dzięki przyznanym grantom o wartości 10 000 zł dziewięć szkół i organizacji działających na rzecz młodzieży zrealizuje dodatkowe, pozalekcyjne projekty edukacyjne. Wsparcie finansowe zwycięzcom Enei Akademii Talentów przekaże Fundacja Enea.

Nowością trzeciej edycji Enei Akademii Talentów było poszerzenie grona podmiotów, które mogły się starać o wsparcie finansowe. Do uczniów i szkół dołączyły organizacje, które aktywnie pracują z utalentowaną młodzieżą i pomagają rozwijać ich pasje oraz zainteresowania.

W kategorii „Nauka” nagrodzeni zostali m.in. miłośnik automatyki i robotyki, pasjonat wynalazczości i innowacji technicznych oraz pasjonatka historii. W kategorii „Sport” stypendia trafią do zawodniczek i zawodników, którzy osiągają już sukcesy na szczeblu ogólnopolskim i międzynarodowym. Wśród nich są żeglarze oraz miłośnicy sportów walki: judo, karate i taekwondo. Wśród laureatów w kategorii „Sztuka” znaleźli się kompozytor muzyki elektronicznej, a także autorki filmów animowanych, uczniowie grający na skrzypcach i gitarze oraz tancerka – miłośniczka polskich tańców towarzyskich.

– Nasi stypendyści to młodzież pełna pasji i zaangażowania, gotowa do osiągania wyznaczonych sobie celów. Młodzi ludzie realizują się w wielu projektach z różnych dziedzin. Zdolni matematycy biorą udział w działaniach artystycznych, sportowcy są świetni w językach obcych. Co więcej, wielu z nich znajduje jeszcze czas, by działać społecznie i charytatywnie – powiedziała Agata Goor z Fundacji Enea. – Uczestnicy Enei Akademii Talentów mają już plan na swoją przyszłość, nasz program pomaga im wdrażać go w życie – dodała.

Spośród pomysłów zgłoszonych przez szkoły i organizacje nagrodzono m.in. koncepcję wykorzystania pszczół do wykrywania zapachów i zmian nowotworowych poprzez oddech osób chorych/pacjentów; projekt warsztatów teatralnych oraz dziennikarskich; działania popularyzujące wiedzę przyrodniczą i ekologiczną, programowanie i tworzenie elektroniki użytkowej; organizację turnieju koszykówki i projekt terapii niekonwencjonalną metodą malarską dla dzieci z wadami słuchu i mowy.

Laureaci trzeciej edycji Enei Akademii Talentów to mieszkańcy dużych miast, m.in. Poznania, Lublina, Białegostoku, Zielonej Góry i mniejszych miejscowości z województw: zachodniopomorskiego, lubuskiego, świętokrzyskiego czy wielkopolskiego. Uczniowie otrzymają jednorazowe stypendia na rozwój swoich pasji w wysokości 3 000 zł. Szkoły i organizacje otrzymają granty na realizację projektów edukacyjnych w wysokości 10 000 zł.

W dwóch dotychczasowych edycjach Enei Akademii Talentów stypendia otrzymało 40 uczniów. Dzięki otrzymanym grantom 18 szkół zrealizowało dodatkowe projekty.