W sobotę 23 kwietnia w warszawskim Soho Factory odbyła się wielka gala finałowa olimpiady Zwolnieni z Teorii. Nagrodzone zostały najlepsze projekty społeczne zrealizowane przez uczniów szkół ponadgimnazjalnych i studentów. T-Mobile, był partnerem strategicznym olimpiady i przyznał nagrodę specjalną w kategorii „Technologia”, którą wręczył Adam Sawicki.
Zwolnieni z Teorii to olimpiada skierowana do młodych ludzi, która daje im możliwość zdobycia praktycznych umiejętności z zakresu zarządzania projektami. Wszystkie prowadzone przez młodzież projekty mają charakter społeczny, dzięki czemu uczestnicy olimpiady realnie wpływają na zmianę swojego otoczenia. W tegorocznej, drugiej edycji Zwolnionych z Teorii udział wzięło aż 2318 studentów oraz licealistów przygotowując ponad 500 projektów, zrealizowanych dla 5 milionów beneficjentów. Finaliści otrzymali certyfikat Project Management Institute R.E.P., który jest honorowanym na całym świecie dokumentem potwierdzającym umiejętność samodzielnego prowadzenia projektów.
Podczas gali finałowej Adam Sawicki podkreślał rolę młodzieży w kształtowaniu przyszłości. Docenił zaangażowanie uczestników olimpiady w działalność społeczną i zachęcał ich do dalszej aktywności, która wymaga dojrzałości i podejmowania odważanych decyzji – Podejmujcie ryzyko, bo warto ryzykować jeśli macie pasję, wiarę i energię. A jeśli ryzykować to kiedy, jeśli nie wtedy gdy, jest się młodym?
Złote Wilki zostały przyznane dla najlepszych projektów, a dodatkowo T-Mobile przyznał nagrodę specjalną dla najlepszych w kategorii “Projekt Technologiczny”. Wyróżnienie z rąk Adama Sawickiego powędrowało do dwóch zespołów. Wśród uczniów szkół ponagimnazjalnych wygrała grupa licealistów z Torunia za projekt The Feynman Association, w ramach którego powstała platforma informacyjno-biznesowa. Jej celem jest ożywienie i zachęcenie młodych ludzi do podjęcia aktywnych działań takich jak założenie własnej firmy lub zaangażowanie się w projekt naukowy. Posłużyć do tego mają narzędzia, zasoby i materiały umieszczone na platformie. The Feynman Association umożliwia także nawiązanie współpracy młodych ludzi z inkubatorami przedsiębiorczości, inwestorami oraz uczelniami wyższymi.
Najlepszą inicjatywą studencką nagrodzoną przez T-Mobile był projekt UniverScan. Grupa studentów z Warszawy stworzyła aplikację, która gromadzi w jednym miejscu wszystkie najciekawsze wydarzenia akademickie. Zadaniem platformy UniverScan jest pomoc licealistom w wyborze kierunku studiów oraz przekonanie ich, że warto zaangażować się w projekty, działalność kół naukowych i otwarte wykłady akademickie już w trakcie liceum.
W ramach Wielkiego Finału miał miejsce również Pitch Contest, podczas którego zespoły w ciągu 3 minut musiały przekonać komisję, że to właśnie one zasługują na wyróżnienie. Jury, w skład którego weszli przedstawiciele partnerów strategicznych olimpiady, w tym Jakub Probola, Dyrektor Departamentu Innowacyjności w hub:raum Kraków, oceniało nie tylko efekty zrealizowanych projektów, ale również sam sposób ich prezentacji. Nagroda trafiła do grupy licealistów z Poznania, którzy zorganizowali cykl warsztatów doświadczalnych z biologii, chemii i fizyki dla dzieci w wieku 8-12 lat.
Podczas uroczystości obecni byli również mentorzy T-Mobile, czyli grupa ekspertów operatora wpierająca zespoły projektowe swoją wiedzą, umiejętnościami i doświadczeniem.
Na terenie Soho Factory powstała specjalna strefa relaksu i inspiracji stworzona przez T-Mobile, gdzie uczestnicy wydarzenia mogli odpocząć na wygodnych siedziskach oraz zrobić sobie pamiątkowego gifa z przyjaciółmi.
Organizatorem olimpiady Zwolnieni z Teorii jest start-up społeczny Social Wolves. T-Mobile od lat angażuje się w działalność startupową i pomaga rozwijać inicjatywy młodych ludzi. Od 2013 roku pod skrzydłami Grupy Deutsche Telekom działa Centrum Innowacyjności hub:raum Kraków wspierające działalność start-upów z regionu Europy Środkowo-Wschodniej.