Zrównoważone budownictwo – II edycja Kongresu REGENERACJA MIAST

Już w przyszłym tygodniu rozpocznie się II edycja Międzynarodowego Kongresu REGENERACJA MIAST, który 7-8 czerwca 2022 r. odbędzie się w Łodzi na terenie EC1 Łódź – Miasto Kultury przy ul. Targowej 1/3.

Tematem wiodącym tegorocznej edycji Kongresu będzie “KLIMATYCZNA REGENERACJA MIAST”, a wydarzenie skupiać się będzie na polityce i procesach regeneracji miast postrzeganych przez pryzmat adaptacji do zmian klimatycznych. 

Jednym z wiodących tematów wydarzenia będzie zrównoważone budownictwo. Jakie praktyki podejmują firmy z sektora deweloperskiego w celu zrównoważonego gospodarowania wodą i energią?

Pierwszym wieżowcem w Polsce zasilanym w całości czystą energią elektryczną będzie Warsaw UNIT. (…) To sytuacja bez precedensu w skali całego kraju. – wskazuje jeden z prelegentów Kongresu, Jarosław Fiutowski, z Ghelamco Poland.

Program II edycji Kongresu REGENERACJA MIAST opiera się na założeniu, że regeneracja miast nie jest celem samym w sobie, ale jest uwarunkowana celami i wyzwaniami wynikającymi ze skutków i procesów rozwoju cywilizacyjnego. Są to cele i wyzwania, którymi musimy sprostać już dzisiaj. Adaptacja miast do zagrożeń klimatycznych i wpisanie w nią działań na rzecz regeneracji systemów przyrodniczych powinny stać się nadrzędnymi celami każdego systemu miejskiego.

Konieczność odpowiedniego zarządzania transformacją energetyczną w perspektywie rozwoju miast jest niezwykle ważna. Na jej przebieg ma wpływ odpowiednia polityka samorządów terytorialnych, ale także działania branży deweloperskiej, która nie tylko skutecznie adaptuje się do zmian klimatu, ale również walczy z postępującą degradacją środowiska. Przykładem jest firma Ghelamco Poland – lider rynku nieruchomości komercyjnych w Polsce i pionier w dziedzinie innowacji, zrównoważonego budownictwa i kreowania przestrzeni publicznej,
a także Partner Kongresu, który już za kilka dni odbędzie się w Łodzi.

7 czerwca w sesji „Urbanistyka i architektura wobec transformacji energetycznej” udział weźmie Jarosław Fiutowski – Członek Zarządu Ghelamco Poland odpowiedzialny za strategię ESG i innowacje, zabierając głos w kontekście gospodarowania wodą i energią w realizacji obiektów odpowiedzialnego budownictwa.

W 2022 roku w swojej strategii mocno stawiamy na ESG i podejmujemy konkretne działania w celu uczynienia naszej działalności bardziej zrównoważoną. Od 2015 roku kupujemy energię z zielonymi certyfikatami, ale to było dla nas niewystarczające. Chcieliśmy zrobić kolejny, znaczący krok w kierunku ograniczenia śladu węglowego. Rozpoczęliśmy przełomowy projekt, jakim jest budowa farm fotowoltaicznych o łącznej mocy 10 MW. Do 2024 roku jako firma chcemy osiągnąć neutralność energetyczną. Pierwszym wieżowcem w Polsce zasilanym w całości czystą energią elektryczną będzie Warsaw UNIT. Dzięki zastosowaniu energii ze źródeł odnawialnych, emisja CO2 dla Warsaw UNIT w całym cyklu jego życia zostanie obniżona aż o 53%, a w zakresie zużycia mediów aż o 70%. Ghelamco dąży do tego, by energią produkowaną z własnych odnawialnych źródeł zasilać całe biurowce, prowadzone obecnie inwestycje, jak również własną przestrzeń biurową. To sytuacja bez precedensu w skali całego kraju.
– Jarosław Fiutowski, Ghelamco Poland.

W innej sesji tego samego dnia pochylimy się nad tematem agrokultury miejskiej w zderzeniu z wyzwaniami klimatycznymi, a drugiego dnia Kongresu (8 czerwca) wiele wątków w kontekście kulturowym i społecznym. Kongres KLIMATYCZNA REGENERACJA MIAST to wyjątkowa platforma do wymiany krajowych i międzynarodowych doświadczeń miast, które podjęły się działań adaptacyjnych do zachodzących zmian klimatycznych pod różnym kątem, nie tylko przestrzennym, gospodarczym i środowiskowym, ale również demograficznym czy społecznym. Proces regeneracji miast musi uwzględniać aktualne i przyszłe potrzeby mieszkańców w dobie dynamicznych zmian tychże potrzeb.

Funkcjonalność obiektów architektonicznych w połączeniu z koniecznością stosowania ekologicznych rozwiązań technologicznych jest kluczowym czynnikiem w tworzeniu zrównoważonych przestrzeni przyszłości. Wyzwania z jakimi musieliśmy zmierzyć się w związku z COVID-19 pokazały również, że aglomeracje miejskie powinny zostać odpowiednio dostosowane, a regeneracja miast musi odbywać się z uwzględnieniem potrzeb zdrowotnych.

Więcej: www.regeneracjamiast.pl