„Zrób porządek w szafie”. Akcja edukacyjna z nagrodami

Celem akcji jest edukacja dzieci i młodzieży na temat negatywnego wpływu hiperkonsumpcji ubrań na środowisko naturalne oraz wsparcie potrzebujących

Ruszył nabór do wiosennej edycji akcji „Zrób porządek w szafie”, organizowanej przez Fundację Eco Textil. Celem akcji jest edukacja dzieci i młodzieży na temat negatywnego wpływu hiperkonsumpcji ubrań na środowisko naturalne oraz wsparcie potrzebujących.

Po zakończeniu udanej jesiennej zbiórki, Fundacja ponownie ruszyła z inicjatywą licząc, że wspólnymi siłami uda nam się osiągnąć jeszcze lepsze wyniki.

Cel Akcji: Zrównoważona moda i edukacja ekologiczna

Akcja „Zrób Porządek w Szafie” to nie tylko zbiórka ubrań, ale przede wszystkim świadome działanie na rzecz zrównoważonej mody i edukacji ekologicznej. Sortownia odzieży Wtórpol i organizator – Fundacja Eco Textil wierzą, że odpowiedzialność za naszą planetę leży w rękach każdego, a edukacja jest kluczowym elementem budowania świadomej społeczności.

Przeczytaj też o wpływie promocyjnych wyprzedaży na ochronę środowiska

Łączna pula nagród przekazanych przez Fundację we wszystkich zbiórkach to 40.000PLN.  W ostatniej zbiórce wzięło udział aż 60 szkół z całej Polski – zarówno te z dużych miast, jak i te z niewielkich miejscowości. Łącznie udało się zebrać ponad 50 tysięcy kilogramów ubrań.

– Dzięki akcjom prowadzonym w szkołach, nie tylko dbamy o planetę, lecz dodatkowo uczymy młodzież. Uczymy nie tylko odpowiedzialnego podejścia do mody i ubrań, ale uczymy też pomagać potrzebującym. Przede wszystkim stwarzamy okazję do rozmowy o tym, jak każdy z nas, poprzez swoje codzienne decyzje ma wpływ na Ziemię i jej przyszłość. Każda kolejna edycja bije kolejne rekordy. Szkoły zbierają całe tony tekstyliów, to oznacza, że takie akcje działają i są potrzebne! – mówi Monika Lipnicka z Fundacji Eco Textil, która od lat zajmuje się propagowaniem wiedzy na temat drugiego obiegu tekstyliów.

Przebieg akcji

W ostatniej zbiórce wzięło udział aż 60 szkół z całej Polski

Uczniowie, ich rodzice oraz nauczyciele zbierają do pojemnika ustawionego na terenie szkoły niepotrzebne ubrania. Po zakończonej zbiórce, Fundacja Eco Textil przewozi odzież do sortowni. Zebrane ubrania zostaną wprowadzone do drugiego obiegu, dzięki czemu mają szansę posłużyć komuś innemu, zamiast trafić na wysypisko śmieci. Wszystko, co nadaje się wciąż do użytku, wróci na rynek. To co nie może być już noszone – zostanie przetworzone w ramach recyklingu.

– Chcemy edukować od najmłodszych lat nowe pokolenie, dla którego obieg zamknięty będzie pierwszym i oczywistym wyborem. Dzięki zbiórce kształtujemy pozytywne wzorce i krzewimy wiedzę z zakresu less waste. Uczniowie niosą ten przekaz dalej, dzielą się wiedzą z rodzicami i rodzeństwem, a drugi obieg staje się tematem rozmów. A to pozwala naszej edukacyjnej misji zataczać coraz szersze kręgi mówi Monika Lipnicka.

🏆 Nagrody i szczytne cele

🏆 Nagroda finansowa 2000 PLN dla zwycięskiej szkoły.

🏆 Sprzęt rehabilitacyjny dla podmiotów wskazanych przez uczniów.

🏆 UWAGA! W tym roku ufundowana zostanie nagroda dodatkowa  w wysokości 2000 PLN dla najbardziej zaangażowanej szkoły. Będzie do nagroda dla szkoły, która uzbiera najwięcej odzieży w przeliczeniu na jednego ucznia. To szansa dla mniejszych szkół, liczących niewielu uczniów.

Fundacja apeluje, aby pamiętać, że celem akcji nie jest tylko zbiórka ubrań, ale także budowanie proekologicznych postaw od najmłodszych lat oraz nagradzanie zaangażowania społeczności lokalnych.

 Terminy i Zasady Akcji

🚀 Start zgłoszeń: Już teraz!

🌼 Start akcji: 18 marca 2024

🛍️ Zbiórka do: 10 maja 2024

Jak się zgłosić?

Akcja „Zrób Porządek w Szafie” to nie tylko zbiórka ubrań, ale przede wszystkim świadome działanie na rzecz zrównoważonej mody i edukacji ekologicznej

Zgłosić może się każda szkoła podstawowa i ponadpodstawowa. Aby wziąć udział, wystarczy wypełnić zgłoszenie uczestnictwa na stronie Fundacji Eco Textil i przygotować się na start akcji. Zapraszamy do zapisów szkoły podstawowe i ponadpodstawowe, ale włączyć się ma szansę cała społeczność, w tym uczniowie, nauczyciele, ich rodziny oraz lokalni mieszkańcy.

Więcej informacji na stronie Fundacji Eco Textil  oraz pod numerem telefonu 600 854 648.