Zostań obserwatorem drzew – powstanie mapa wszystkich drzew na naszej planecie

Każdy może wziąć udział w akcji „Zostań obserwatorem drzew” i razem z woluntariuszami z ponad 120 krajów, współtworzyć mapę wszystkich drzew aktualnie rosnących na naszej planecie. Opracowywana na podstawie zebranych danych mapa, pomoże naukowcom badającym zmianę klimatu w ocenie zdolności drzew do absorpcji dwutlenku węgla w skali całej Ziemi. Dane zbierane są przez miesiąc: od 22 kwietnia 2022 (Międzynarodowy Dzień Matki Ziemi) do 22 maja 2022 (Międzynarodowy Dzień Bioróżnorodności). Do akcji zaprasza Centrum UNEP/GRID-Warszawa.

 

Majówka to doskonały moment, aby spaceru, weekendowej wycieczki czy nawet w drodze z domu do pracy czy szkoły, zagłębić się w obserwacje otaczającego nas świata. Organizatorzy kampanii zachęcają, aby w tym szczególnym czasie – gdy cała przyroda rozkwita – ze szczególną uwagą przyjrzeć się drzewom.

Drzewa pomagają oczyszczać powietrze, zatrzymywać wodę deszczową, działają jak ekologiczne klimatyzatory, chłodząc powietrze. Ich obecność przynosi nam wiele korzyści, ale tylko jeśli rośliny są w dobrej kondycji. Dlatego warto je uważnie obserwować, zwracając jednocześnie uwagę na to, co dzieje się w ich otoczeniu – mówi dr Monika Szewczyk, geobotaniczka z Centrum UNEP/GRID-Warszawa.

Kondycja drzew oraz ich podstawowe parametry, takie jak wysokość czy obwód, mogą świadczyć o warunkach, w jakich drzewo się rozwija – czy ma odpowiednio dużo miejsca na rozwój korzeni, dobry dostęp do wody i światła i czy nie ma w swoim środowisku szkodliwych substancji, negatywnie wpływających na rozwój i funkcjonowanie. Z kolei dla naukowców badających zmiany klimatyczne – m.in. ekspertów NASA (Narodowa Agencja Aeronautyki i Przestrzeni Kosmicznej rządu Stanów Zjednoczonych) – funkcjonowanie drzew bezpośrednio przekłada się na ich zdolność do pochłaniania dwutlenku węgla. Dzięki kompleksowym danym, m.in. na temat wysokości drzew, dostarczonym przez obserwacje w terenie, naukowcy tworzą bardziej precyzyjne modele, pozwalające oszacować, jak duży jest globalny przyrost – lub utrata – biomasy, a co za tym idzie, jak dużo węgla ma szansę zniknąć z atmosfery w ciągu roku.

Jak się włączyć do działania?

Wystarczy pobrać specjalną aplikację mobilną GLOBE Observer (dostępną w App Store oraz Google Play, także w języku polskim): https://obserwatorzydrzew.gridw.pl/pobierz-aplikacje

Aplikacja ona funkcję elektronicznego przewodnika, który krok po kroku prowadzi przez poszczególne etapy obserwacji, m.in. pokazując, jak zmierzyć wysokość drzew, lub uczy rozpoznawania i klasyfikowania otoczenia, w którym rośnie dane drzewo.

Kampania „Zostań obserwatorem drzew”

Kampania ma charakter ogólnoświatowy. W tym samym czasie dane będą zbierane przez mieszkańców ponad 120 krajów na świecie, w których realizowany jest Program GLOBE (ang. Global Learning and Observations to Benefit the Environment) – międzynarodowy program edukacyjno-badawczy, w ramach którego młodzież, nauczyciele, naukowcy oraz członkowie lokalnych społeczności współpracują, aby lepiej poznać i zrozumieć procesy zachodzące w środowisku. Program jest wdrażany pod opieką ekspertów NASA. Dlatego równolegle do badań naziemnych, prowadzonych przez uczestników kampanii na całym świecie, dane będą zbierane przez krążące nad Ziemią satelity. To umożliwi kompleksową analizę i porównanie obustronnych wyników obserwacji.

Rozwijanie świadomości klimatycznej społeczeństwa, szczególnie młodego pokolenia, to jeden z głównych celów naszej organizacji. Od ponad 30 lat działamy w duchu misji Programu ds. Środowiska ONZ. Nie tylko edukujemy, ale przede wszystkim bezpośrednio wspieramy młodzież w realizowaniu własnych projektów prośrodowiskowych. Łączymy świat edukacji, nauki i biznesu, oferując młodym możliwość udziału w innowacyjnych projektach, wsparcie ekspertów, dostęp do aplikacji ułatwiających poznawanie otaczającego nas środowiska i tworzenie wizji zrównoważonych miast przyszłości, a także wspierając realizację wybranych inicjatyw w realnej przestrzeni – mówi Maria Andrzejewska, Dyrektor Generalna Centrum UNEP/GRID-Warszawa.

Na polskich młodych obserwatorów – uczniów szkół wszystkich poziomów, którzy wezmą udział w konkursie organizowanym w ramach akcji – czekają specjalne nagrody: warsztaty online poprowadzone przez naukowców z NASA! Zadanie konkursowe polega na zebraniu szkolnego zespołu obserwatorów, który za pomocą aplikacji mobilnej GLOBE Observer pozyska dane o drzewach, zlokalizowanych w okolicy szkoły lub na innym terenie wybranym przez uczestników, oraz o otoczeniu, w jakim rosną, a następnie przedstawi te informacje w formie elektronicznego plakatu. W opowieści o zielonych przyjaciołach warto również uwzględnić informacje o korzyściach, jakie przynosi obecność badanych drzew w przestrzeni, oraz ewentualnych czynnikach im zagrażających.

Szczegółowe informacje o samej kampanii, jak i konkursie oraz link do pobrania aplikacji mobilnej są dostępne na stronie http://obserwatorzydrzew.gridw.pl.