Znamy zwycięzców konkursu „Zaprogramuj swoją przyszłość”

Jury konkursowe wyłoniło 40 osób, które właśnie rozpoczęły kurs programowania on-line, połączony ze wsparciem mentorów i szkoleniem umiejętności miękkich. Dofinansowanie kursu to nagroda w zakończonym właśnie konkursie, organizowanym przez firmy CodersTrust Polska i Provident Polska. Jest on częścią szerszej akcji, mającej na celu zachęcenie osób z mniejszych ośrodków do wykorzystania szans, jakie niesie ze sobą świat programistycznego freelancingu.
Inicjatywa firm CodersTrust Polska i Provident daje możliwość zdobycia kompetencji w zakresie programowania oraz znalezienia pracy – przede wszystkim zdalnej – niezależnie od miejsca zamieszkania. Głównym punktem projektu był konkurs, w którym mógł wziąć udział każdy, kto chce spróbować swoich sił w programistycznym freelancingu. Zadaniem konkursowym – po uprzednim teście z języka angielskiego i umiejętności logicznego myślenia oraz odbyciu okresu próbnego na platformie CodersTrust – było przesłanie filmu lub prezentacji, w których uczestnik uzasadnia, w jaki sposób freelancing może zmienić życie w jego rodzinnej miejscowości.

Większość osób, które przesłały swoje zgłoszenia, nie miała wcześniej styczności z programowaniem.
W nadesłanych pracach uczestnicy podkreślali, że programowanie to wielka szansa na rozwój kariery lub możliwość zmiany pracy. Dla wielu z nich takie umiejętności są w dzisiejszym świecie oczywistą potrzebą. Uczestnicy zaznaczali, że freelancing jest idealnym sposobem na wyjście poza sztywne ramy ośmiogodzinnego systemu pracy i na zdobycie zarówno niezależności, jak i dobrego wynagrodzenia. Kolejną zaletą jest możliwość pogodzenia pracy z życiem prywatnym. Taki system pozwoli im pozostać w rodzinnych miejscowościach, a nawet zatrzyma przed wyjazdem z kraju. „Przez te kilka tygodni utwierdziliśmy się w przekonaniu, że młodzi Polacy są nie tylko kreatywni, ale również w pełni świadomi, że programowanie może być dla nich przepustką do lepszej przyszłości” – mówi Beata Jarosz, prezes i współzałożycielka CodersTrust Polska.

W części testowej konkursu wzięły udział głównie osoby mieszkające w małych miejscowościach. Zgłoszenia napłynęły m.in. z Rumii, Knurowa, Lipnicy, Przeworska, Świnoujścia, Mławy, Wrześni, Ciechanowa, Raciborza czy Pruszkowa. Najwięcej zgłoszeń pochodziło z województwa mazowieckiego (prawie 27%), na podium uplasowały się również Małopolska (15%) oraz Pomorze (10%). W zdecydowanej większości (72%) były to kobiety. Nieco ponad połowa (55%) zgłoszeń do testu pochodziła od osób w wieku 18-25 lat. „Ale mieliśmy też zgłoszenia od osób powyżej 45. roku życia. To pokazuje, że programowanie może być sposobem na zarabianie, niezależnie od wieku. Na naukę nigdy nie jest za późno” – komentuje Joanna Pruszyńska- Witkowska, współzałożycielska CodersTrust Polska. „Co ciekawe, w miarę dalszych etapów konkursu, proporcje między mężczyznami a kobietami zmniejszały na niekorzyść tych drugich. To pokazuje, że wśród kobiet nadal panuje przekonanie, że programowanie musi być bardzo trudne. A wcale tak nie jest. Chcemy zmienić ten pogląd” – dodaje Joanna Pruszyńska-Witkowska.
Inicjatorzy akcji zwracają uwagę, że na programistycznym freelancingu mogą szczególnie skorzystać mieszkańcy małych i średnich miejscowości. „Bardzo pozytywnie zaskoczyła nas znajomość języka angielskiego wśród osób, które zgłosiły się do konkursu, jak i chęć spróbowania czegoś nowego. To potwierdzenie, że jest wiele osób, które mają potencjał rozwojowy, ale do tej pory ograniczało je miejsce zamieszkania. Wygrana w konkursie „Zaprogramuj swoją  przyszłość” sprawi, że będą mogli pracować dla zleceniodawców z całego świata, nie wyprowadzając się ze swojej rodzinnej miejscowości” – mówi Małgorzata Domaszewicz, Kierownik ds. CSR z Providenta.
Projekt został przemyślany w taki sposób, żeby uczestnicy byli przygotowani do wejścia na rynek pracy
w sposób kompleksowy. W ramach szkolenia przewidziana jest nie tylko nauka programowania, ale również rozwój kompetencji miękkich. W ten sposób, po zakończeniu kursu, uczestnicy będą potrafili skutecznie współpracować z klientami, zdobywać nowe zlecenia i sprawnie poruszać się po platformach freelancerskich, takich jak Upwork. Zleceniobiorców szuka tam 5 milionów firm, a miesięcznie pojawia się ponad 50 tys. ofert pracy, z których 80% dotyczy programowania. Uczestnicy kursu będą mieli możliwość konsultacji z mentorami, będącymi do ich dyspozycji przez 12 godzin na dobę przez cały okres trwania szkolenia.