Znamy zwycięzców konkursu PZU Trasy Zdrowia

W konkursie PZU Trasy Zdrowia zwyciężyło 30 gmin z całej Polski. W czasie warsztatów konsultacyjnych mieszkańcy wybranych gmin wykazali się ogromną kreatywnością i zaangażowaniem. Wybór nie był łatwy. Komisja konkursowa wybrała gminy, które przedstawiły najciekawsze pomysły na ich wykorzystanie. Budowa Tras potrwa do końca września.

W drugim etapie konkursu, na terenie każdej z 35 gmin, które przeszły do kolejnego etapu, zorganizowano warsztaty konsultacyjne. Aby PZU Trasa Zdrowia jak najbardziej odpowiadała potrzebom społeczności lokalnej, do udziału w warsztatach zaproszono mieszkańców, przedstawicieli lokalnych władz, stowarzyszeń, klubów sportowych, a także bibliotek, szkół oraz ośrodków sportu i kultury. Warsztaty poprowadzili wyszkoleni moderatorzy, którzy dbali o odpowiedni rytm spotkań oraz wypracowanie wspólnych decyzji grup.

Zainteresowanie programem było bardzo duże. Konsultacje zaktywizowały mieszkańców gmin, co przełożyło się na stworzenie ciekawych trzymiesięcznych planów działania Tras. Komisja konkursowa w swoim wyborze kierowała się również takimi kryteriami jak liczba potencjalnych użytkowników, różnorodność działań, zaangażowanie różnych grup mieszkańców. Ważna była również integracja lokalnego środowiska i zaangażowanie do projektu organizacji pozarządowych, czy grup nieformalnych. Zwycięzcami zostały gminy:

Adamów, Aleksandrów Kujawski, Barczewo, Bieruń, Biłgoraj, Czaplinek, Czarny Bór, Czeladź, Dębowiec, Iłowo-Osada, Kobyłka, Lelów, Lubiewo, Lubliniec, Międzyrzec Podlaski, Mucharz, Panki, Pomiechówek, Prostki, Przechlewo, Radków, Słupca, Syców, Świętajno, Wągrowiec, Wieprz, Wilków, Wołów, Zbąszynek, Zielonka.

Nikt nie zna prawdziwych potrzeb danej gminy lepiej niż jej mieszkańcy. W programie PZU Trasy Zdrowia priorytetem było dla nas, aby to mieszkańcy i lokalni działacze społeczni zdecydowali o lokalizacji i aktywnościach na Trasie. Chętniej będą z niej korzystali, jeśli będą wiedzieć, że mają realny wpływ na wszystko co się na niej dzieje. Zaangażowanie mieszkańców przeszło nasze oczekiwania. W finałowej fazie konsultacji na spotkanie w jednej z gmin przyszło aż 170 osób! Wybór był trudny, ale ostatecznie wybraliśmy 30 gmin, które zaproponowały najciekawsze i najbardziej różnorodne działania – mówi Izabela Rakuć-Kochaniak, Dyrektor Biura Fundacji PZU.

Finałowy etap projektu będzie polegał na budowie PZU Tras Zdrowia. Każda z gmin w czasie warsztatów konsultacyjnych indywidualnie ustaliła dokładną lokalizację i rozmieszczenie wyposażenia Trasy. Na wskazanym terenie staną profesjonalne instalacje wraz z tablicami, na których znajdzie się instruktaż w jaki sposób wykonywać na każdej z nich zaproponowane ćwiczenia. Pierwsze aktywności na Trasach przewidujemy w październiku.

Informacje na temat konkursu znajdują się na stronie www.pzutrasyzdrowia.pl.