Znamy przyjazne przestrzenie miejskie

20 stycznia 2022 r. w warszawskiej siedzibie “Gazety Wyborczej” odbyła się gala podsumowująca akcję “Zaprojektowane po ludzku. Miasto bardziej wspólne”. Podczas wydarzenia poznaliśmy zwycięzców konkursu na przyjazne człowiekowi przestrzenie miejskie. 

“Zaprojektowane po ludzku” to seria publikacji oraz konkurs wyłaniający najlepsze rozwiązania poprawiające jakość życia każdego z nas. Pierwsza edycja projektu poświęcona była obszarowi dom.  Co stanowi o tym, że w tych prywatnych, kameralnych i bezpiecznych przestrzeniach żyje się dobrze? To zagadnienie zgłębiali dziennikarze “Wyborczej”, a konkretne rozwiązania zaproponowali uczestnicy konkursu.

W drugiej odsłonie akcji, realizowanej w 2022 r. i zatytułowanej “Miasto bardziej wspólne”, redakcja “Wyborczej” przyjrzała się różnorodnym potrzebom mieszkańców miast. Jak pogodzić oczekiwania różnych grup? Co sprawi, że żadna z nich nie poczuje się wykluczona i izolowana? Jakie elementy miejskiej przestrzeni wzmacniają poczucie wspólnoty mieszkańców? Te istotne społecznie i kształtujące naszą codzienność tematy podjęli dziennikarze “Wyborczej” w licznych tekstach, zebranych na stronie Wyborcza.pl/zaprojektowanepoludzku.

Kluczowym elementem akcji “Zaprojektowanego po ludzku” był – jak we wcześniejszej edycji, kiedy to powstał specjalny znak jakości – konkurs na nowatorskie rozwiązania. Mogli w nim wziąć udział projektanci, architekci, przedsiębiorcy, organizacje pozarządowe, fundacje, stowarzyszenia oraz spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe.

Głównym zadaniem uczestników było ulepszenie miejskiej przestrzeni wspólnej pod kątem dostępności, spełnienia założeń ekologii, integracji mieszkańców, a także pogodzenia różnych potrzeb i wizji. Co ważne, zgłaszane inicjatywy, obiekty czy usługi powstawały we współpracy z mieszkańcami miast, dzięki czemu stanowiły odpowiedź na autentyczne potrzeby społeczności.

Kapitułę nagrody stworzyli eksperci na co dzień pracujący na rzecz miejskiej przestrzeni: architekci, aktywiści, badacze oraz reprezentanci fundacji. Jeden z nich – Tomek Rygalik trafnie podsumował myśl przewodnią akcji: celem konkursu było poszukiwanie “nowego trzepaka”, jego współczesnego odpowiednika; wielofunkcyjnego rozwiązania pełniącego rozmaite, czasem nieoczywiste role.

Podczas uroczystej gali “Zaprojektowane po ludzku” 20 stycznia br. statuetki odebrało kilkanaście osób i przedstawicieli instytucji – w czterech kategoriach: Produkt / Obiekt, Miejsce / Przestrzeń, Inicjatywa / Działanie oraz Inne. Dodatkowo jury przyznało indywidualne wyróżnienia.

Wśród wygranych projektów z 2022 r. znalazły się między innymi: wrocławski Kalejdoskop – wielofunkcyjny letni pawilon (Menthol Architects); park linearny z lasem kieszonkowym, sadem miejskim i łąkami kwietnymi w Poznaniu (UWI Inwestycje); Dom Wielopokoleniowy (Major Architekci, Wrocław), jak również przebudowa oddziału Publicznego Położniczo-Porodowego Instytutu Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi (M+ Design).

Galę finałową 2. edycji akcji “Zaprojektowane po ludzku” uświetnił występ Natalii Nykiel. Goście wydarzenia mogli też wysłuchać mini wykładu Filipa Springera. Wieczór poprowadzili Tomasz Jachimek i Natalia Mazur, dziennikarka “Gazety Wyborczej”.

Organizatorem akcji i konkursu jest „Gazeta Wyborcza”. Partnerem strategicznym akcji “Zaprojektowane po ludzku. Miasto bardziej wspólne” jest Otodom.

Strona akcji – Wyborcza.pl/zaprojektowanepoludzku