W ramach programu „Na Rodzinę Można Liczyć” zostało wybranych 10 lokalnych projektów przygotowanych przez stypendystów IKEA. Zwracają one uwagę mieszkańców na ważne aspekty społeczne i ekologiczne. Autorzy zwycięskich pomysłów otrzymają na ich realizację granty w wysokości do 5 000 zł.
Do drugiej edycji konkursu grantowego w ramach programu IKEA i Fundacji Świętego Mikołaja „Na Rodzinę Można Liczyć” zostało zgłoszonych kilkadziesiąt projektów. Najwięcej propozycji nadesłali uczniowie w kategorii edukacyjnej, zagospodarowania przestrzeni i proekologicznej.
Młodzi zmieniają okolice – na dobre
Julia z Wielunia w ramach projektu „Korczak – Garden” chce zagospodarować niewykorzystaną przestrzeń przy szkole do wspólnych spotkań „w realu”. Kamil z Turka zgodnie z nazwą projektu „Arduino – budujemy robota” chce zorganizować zajęcia z programowania i pobudzić w uczniach okolicznych szkół kreatywność oraz rozwinąć umiejętności logicznego myślenia. Ekologiczny pomysł Jakuba z Piotrkowa Trybunalskiego zakłada zbudowanie „Pojazdu o napędzie alternatywnym”, który ma rozbudzić zainteresowanie nowoczesną techniką. Krzysztof z Rucianego-Nidy postawi pasiekę edukacyjną, a Renata ze Zgierza przeprowadzi „Foliową rewolucję”. W planach są zajęcia i konkursy dla dzieci oraz happening, który ma zwrócić uwagę mieszkańców na problem masowego używania plastikowych toreb. Patrycja z Elbląga w ramach projektu „Książki – Moje, Twoje, Nasze” chce promować ideę bookcrossingu oraz organizować zajęcia popularyzujące czytelnictwo. Michał z Wielunia wspólnie z innymi uczniami zaoferuje seniorom „Pomoc za jeden uśmiech”.
Spośród wszystkich zgłoszeń, jury wybrało także trzy projekty, które będą kontynuacją zeszłorocznych sukcesów. Aleksandra z Dębna po raz drugi zorganizuje zajęcia w ramach akcji „Żyj zdrowo na sportowo”, a Karolina z Sieciechowa zadba o kondycję mieszkańców pod hasłem „W zdrowym ciele zdrowy duch”. Uczniowie z Zakliczyna, którzy w zeszłym roku zajmowali się seniorami, tym razem pod wodzą Sylwii pomogą najmłodszym w projekcie „Wszystkie dzieci nasze są”.
„Młodzież po raz kolejny pokazała swoją wrażliwość na lokalne sprawy. Pomysł na dzielenie się książkami, stworzenie ogrodu do wypoczynku, pasieki edukacyjnej czy też zbudowanie pojazdu ekologicznego to niezwykłe projekty, z których może skorzystać nawet kilkanaście tysięcy osób. Dużą satysfakcją była dla nas chęć kontynuowania zeszłorocznych pomysłów. To dowód na to, że projekty dobrze się przyjęły wśród mieszkańców. Gratulujemy wszystkim laureatom. Mamy nadzieję, że zwycięstwo w konkursie doda im odwagi i zbuduje w nich poczucie, że to co robią naprawdę ma sens, gdyż pozwala zmieniać rzeczywistość.” – mówi Katarzyna Dulko-Gaszyna, kierownik ds. zrównoważonego rozwoju, IKEA Retail w Polsce.
Stypendyści oprócz finansowania otrzymają również indywidualne wsparcie tutora, który podzieli się swoim know-how oraz będzie czuwał nad przebiegiem projektu. Ponadto trzy zespoły z najlepszymi efektami swoich działań, otrzymają dodatkowe nagrody finansowe przeznaczone na cele edukacyjne i rozwój osobisty.
„Rolą tutora będzie pokierowanie zespołami w taki sposób, aby ich praca przyniosła jak najlepsze efekty. Większość stypendystów podejmuje się tak fantastycznej inicjatywy po raz pierwszy w życiu. Wsparcie doświadczonego praktyka pomoże im uniknąć niepotrzebnych błędów, a także stworzyć idealny plan, dzięki któremu dowiedzą się jak krok po kroku wdrożyć pomysł w życie. Trzymamy kciuki za projekty i życzymy powodzenia” – mówi Joanna Miszkiel, koordynatorka programu „Na Rodzinę Można Liczyć” w Fundacji Świętego Mikołaja.
Program „Na Rodzinę Można Liczyć” organizowany przez IKEA oraz Fundację Świętego Mikołaja trwa od 2012 roku, a dzięki wszystkim pięciu edycjom udało się zebrać fundusze na aż 729 stypendiów dla uczniów z blisko 200 szkół. Co roku wsparcie otrzymują zdolni i zaangażowani społecznie uczniowie, których sytuacja finansowa nie pozwala na rozwijanie pasji i zainteresowań.
Lista zwycięskich projektów oraz więcej informacji o programie na IKEA.pl/Stypendia.