Znamy laureatów Nagrody Literackiej Janusza Zajdla

Już po raz 36. czytelnicy fantastyki wybrali spośród polskich opowiadań i powieści laureatów Nagrody Literackiej im. Janusza A. Zajdla. Ogłoszenie zwycięzców odbyło się w Katowicach. Wydarzenie było transmitowane on-line.

Nagroda im. Janusza A. Zajdla jest coroczną nagrodą w dziedzinie fantastyki, przyznawaną przez autorom najlepszych polskich utworów literackich. Nagroda przyznawana jest w dwóch kategoriach: powieści i opowiadania. Wybór laureatów przebiega w dwóch etapach – pierwszym z nich jest zgłaszanie przez czytelników swoich kandydatur do nominacji. W drugim etapie, spośród nominowanych, wyłaniane zostają zwycięskie utwory.

W tym roku Nagroda im. Janusza A. Zajdla została przyznana po raz 36. Do tej pory uhonorowano nią niemal 60 utworów – powieści i opowiadania autorstwa m.in.: Jacka Dukaja, Andrzeja Sapkowskiego, Rafała A. Ziemkiewicza, Anny Brzezińskiej, Anny Kańtoch, Marty Kisiel, Krzysztofa Piskorskiego, Roberta M. Wegnera, Tomasza Kołodziejczaka, Jarosława Grzędowicza, Rafała Kosika czy prof. Edmunda Wnuka-Lipińskiego.

Laureaci 2019: Potocka i Rak

W tegorocznej edycji wydarzenie, w kategorii opowiadanie, nagrodę zdobyła Marta Potocka, za utwór Chomik. W kategorii powieść nagrodę zdobył Radek Rak za utwór Baśń o wężowym sercu, albo wtóre słowo o Jakóbie Szeli.

Patron Nagrody – Janusz A. Zajdel (1938-1985) – z zawodu fizyk, przez długie lata zajmował pozycję lidera wśród polskich twórców gatunku. Do najbardziej cenionych książek Zajdla należą: Limes inferior (1982), Cylinder van Troffa (1980), Paradyzja (1984). Jego dzieła na trwałe weszły do kanonu klasycznej polskiej fantastyki oraz social fiction.

Podczas tej edycji, podobnie jak w poprzednich latach, fundatorem nagrody w kategorii powieść była AM Art-Media Agencja PR, a opowiadanie Impresja Studio Promocji.

Ogłoszenie laureatów Nagrody im. Janusza A. Zajdla za rok 2019