Czy Polska jest gotowa na Europejski Zielony Ład, a jeśli nie, to czy powinniśmy się z niego wycofać? Między innymi o to pytaliśmy Leszka Millera, byłego premiera a dziś posła do Parlamentu Europejskiego.
Czy fala protestów rolników, która przetacza się przez Europę, to początek większych niepokojów społecznych? W zapisach Europejskiego Zielonego Ładu jest też ograniczenie liczby aut spalinowych na rzecz aut elektrycznych. Czy to może być zarzewiem kolejnych protestów?
Pytania, które zadaliśmy Leszkowi Millerowi podczas IX Europejskiego Kongresu Samorządów, należy uznać za ważne. Podobnie, jak jego opinię o premierze Donaldzie Tusku i o już bliskich wyborach do europarlamentu.
Zachęcamy do obejrzenia całego wywiadu:
KLIKNIJ: Serwis poświęcony III Kongresowi ESG znajduje się pod tym linkiem
III Kongres ESG to platforma dialogu dla europejskich liderów zrównoważonego rozwoju – przedstawicieli administracji państwowej, świata biznesu, NGO, środowisk naukowych, ekspertów i mediów. Wątkiem przewodnim III Kongresu ESG – Liderzy Zrównoważonego Rozwoju – Europa były przemiany społeczne zachodzące w Europie i na rynku pracy. W centrum uwagi postawiliśmy sprawy społeczne, a więc „S” w ESG. To nie oznacza, że zapomnimy o „E” i „G, ale sprawy związane z ochroną środowiska i ładem korporacyjnym – analizowaliśmy przez pryzmat zmian społecznych.
Co z Zielonym Ładem? Wiceszef MR Michał Kołodziejczak zapowiada renegocjacje.
Jak poinformował unijny komisarz ds. rolnictwa Janusz Wojciechowski, wkrótce pojawi się projekt Komisji Europejskiej ws. zmian we Wspólnej Polityki Rolnej (WPR). Chodzi m.in. o ugorowanie, które miałoby być dobrowolne i płatne.