Zielona zmiana Enei – neutralność klimatyczna do 2050 r.

Zielona zmiana Enei to nadrzędny cel zaktualizowanej Strategii Rozwoju Grupy Enea. Koncern energetyczny stawia na zrównoważoną transformację budującą wzrost wartości Grupy. Enea będzie rozwijała odnawialne źródła energii. Specjalizacją firmy będą magazyny energii, jako technologia kluczowa do zapewnienia stabilności OZE i budowania bezpieczeństwa energetycznego.

Strategia Rozwoju Grupy Kapitałowej Enea do 2030 r. z perspektywą 2040 r. wpisuje się w założenia transformacji energetycznej kraju. Biorąc pod uwagę otoczenie, jednym z głównych założeń Strategii Rozwoju Enei jest wydzielenie ze struktur aktywów związanych z wytwarzaniem energii elektrycznej w konwencjonalnych jednostkach węglowych.

Nowa Enea – na drodze do Zielonej zmiany

– Jako odpowiedzialny podmiot z branży energetycznej będziemy prowadzić działalność przy minimalizowaniu oddziaływania na środowisko naturalne. Nadrzędnym celem zaktualizowanej strategii jest „Zielona zmiana Enei”. Rozumiemy ją jako zrównoważoną transformację Grupy budującą wzrost wartości, przy założeniu długofalowego celu, jakim jest osiągnięcie neutralności klimatycznej do 2050 roku – powiedział Paweł Szczeszek, prezes Enei.
– Najbliższe lata w energetyce to czas dynamicznych zmian, transformacji, która w Polsce jest szczególnym wyzwaniem. Aktualizacja naszej Strategii to nie tylko dostosowanie się do nowych realiów, ale i pomysł na nową Eneę w zmieniającej się branży energetycznej – dodał Paweł Szczeszek, prezes Enei.

Nową Misją Enei jest racjonalna i efektywna realizacja transformacji polskiej energetyki. Dostarczanie klientom niezawodnych produktów i usług będzie odbywać się przy jednoczesnym budowaniu trwałych relacji, opartych na poszanowaniu środowiska naturalnego oraz wzajemnie wyznawanych wartości. W wizji, Enea to koncern, który jest wiodącym dostawcą zintegrowanych produktów i usług wyznaczający nowe trendy w czasach transformacji energetycznej.

Enea planuje osiągnąć neutralność klimatyczną do 2050 r. dzięki rozwojowi odnawialnych źródeł energii opartych na nowoczesnych technologiach. Wzrost mocy zainstalowanej w OZE odbywać się będzie poprzez akwizycje, rozwój własnych projektów, a także przy współudziale partnerów biznesowych.

– Do 2030 r. moc zainstalowana w odnawialnych źródłach energii wzrośnie w Grupie Enea o ok. 1,5 GW, a w perspektywie 2040 r. o kolejne 2 GW. W połączeniu z wydzieleniem aktywów węglowych pozwoli to zdecydowanie obniżyć emisje CO2 już w perspektywie 2030 r. – przekazuje Paweł Szczeszek, prezes Enei.

Źródło: Enea