Zentiva wsparła środowiska medyczne w walce z COVID-19

Zentiva od początku pandemii aktywnie włączyła się walkę i zapobieganie rozprzestrzenianiu się zakażeń wywołanych nowym koronawirusem. Jednym z kluczowych działań prowadzonych w Polsce była akcja charytatywna „ZentivaPomaga – Jesteśmy z Wami!” kierowana do przedstawicieli służby zdrowia.

Inicjatywa rozpoczęta w marcu br. polegała na dostarczaniu niezbędnych środków ochrony osobistej, a także ciepłych posiłków pracownikom medycznym, którzy od czasu wybuchu epidemii pracowali ze zdwojoną siłą. Firma działała lokalnie, docierając poprzez swoich pracowników do placówek medycznych i farmaceutów w całej Polsce. Zgłoszenia zapotrzebowania były przyjmowane także centralnie.

W ciągu kilku miesięcy w ramach „ZentivaPomaga – Jesteśmy z Wami!” zrealizowanych zostało ponad 8 tysięcy potrzeb zgłoszonych przez środowiska medyczne i farmaceutyczne. Pomoc firmy dotarła do przychodni, szpitali, aptek, a także do domów pomocy społecznej w różnych częściach kraju. Wśród przekazanych środków znalazło się m.in. 2,9 tysiąca litrów płynów do dezynfekcji, 3300 opakowań rękawiczek jednorazowych, 3 tysiące opakowań maseczek ochronnych, a także 1700 posiłków.

W centrum działalności naszej firmy zawsze stoją ludzie i ich zdrowie, dlatego od początku epidemii zdecydowaliśmy się okazać solidarność i wesprzeć tych, którzy swoje zdrowie najbardziej narażali – środowiska lekarskie i farmaceutów. Jesteśmy dumni, że mogliśmy zaangażować się w działania na rzecz skutecznej walki z koronawirusem – powiedział Robert Łukawski, Dyrektor Generalny Zentiva Polska.

Grupa Zentiva podjęła natychmiastowe wyzwanie, by przeciwdziałać skutkom epidemii na różnych polach działalności. Jednym z nadrzędnych zobowiązań firmy jest zachowanie dostępności leków, dlatego wraz z wybuchem epidemii wdrożony został szereg rozwiązań w zakładach produkcyjnych w celu zabezpieczenia ciągłości produkcji oraz podjęte zostały działania na rzecz usprawnienia transportu leków w czasie zamknięcia granic.

Na potrzeby walki z objawami choroby (jednym z nich jest wysoka gorączka) wywołanej nowym koronawirusem firma zwiększyła w swoich zakładach produkcję ibuprofenu i paracetamolu. Kilka tygodni po wybuchu pandemii w zakładzie w Pradze uruchomiona została produkcja płynów biobójczych o właściwościach przeciwbakteryjnych, przeciwwirusowych i przeciwgrzybicznych przeznaczonych do dezynfekcji rąk. Produkt dostępny jest już na kilku rynkach europejskich, w tym w Polsce.

Firma wprowadziła także szereg działań w celu ochrony zdrowia swoich pracowników i ich bliskich, organizując pracę zdalną, wyposażając zespół w środki ochrony osobistej oraz prowadząc działania edukacyjne w zakresie ochrony przed zakażeniem.