Zełeński: Rosja spowodowała gigantyczną katastrofę ekologiczną [AKTUALIZACJA. 2 WIDEO]

Rosja zdetonowała bombę masowej zagłady środowiska. To największa katastrofa ekologiczna spowodowana przez człowieka w Europie od dziesięcioleci. Rosja jest najgroźniejszym terrorystą na świecie. I dlatego porażka Rosji – klęska, którą i tak zapewnimy – będzie najbardziej znaczącym wkładem w bezpieczeństwo naszego regionu, naszej Europy i całego świata – powiedział prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełeński, mówiąc o wysadzeniu potężnej zapory w Nowej Kachowce.

Wołodymyr Zełeński ocenił, że powódź jest bezpośrednim zagrożeniem dla co najmniej kilkudziesięciu tysięcy mieszkańców a woda zalała 80 miast i wsi, które są ewakuowane. Jego zdaniem, to tragedia będzie znacznie większa, bo zbiornik Kachowski był źródłem wody pitnej dla milionów ludzi i służył też rolnictwu.

– Celowe zniszczenie zapory wodnej przez terrorystów wygląda tak samo z każdego punktu widzenia na świecie. Zarówno dla Afryki, jak i Europy, Stanów Zjednoczonych, Chin, Australii i Indii katastrofy spowodowane przez człowieka są złem. Musimy powstrzymać rosyjskie zło. Wszyscy inni terroryści na świecie powinni zobaczyć, że terror jest karany przez świat – podkreślił prezydent.

– Rosyjscy terroryści po raz kolejny udowodnili, że są zagrożeniem dla wszystkiego, co żyje. Zniszczenie jednego z największych zbiorników wodnych na Ukrainie jest absolutnie celowe. Przed inwazją rosyjską mieszkało na tych terenach co najmniej 100 tys. osób. Co najmniej dziesiątki tysięcy wciąż tam jest. Setki tysięcy ludzi zostało pozbawionych normalnego dostępu do wody pitnej. Nasze służby, wszyscy ci, którzy mogą pomóc ludziom, są już zaangażowani. Ale możemy pomóc tylko na terytorium kontrolowanym przez Ukrainę. Na części okupowanej przez Rosję okupanci nawet nie próbują pomagać ludziom. To po raz kolejny pokazuje cynizm, z jakim Rosja traktuje naród, którego ziemie zagarnęła, i to, co Rosja naprawdę wnosi do Europy i świata – stwierdził.

AKTUALIZACJA. 6 czerwca, o godzinie 23-ciej, prezydent Ukrainy w dramatycznym wpisie ocenił:
Sytuacja w okupowanej części obwodu chersońskiego jest absolutnie katastrofalna. Okupanci po prostu porzucili ludzi w tych strasznych warunkach. Bez ratunku, bez wody, tylko na dachach w zalanych miejscowościach. I to jest kolejna umyślna zbrodnia Rosji: po tym, jak państwo terrorystyczne spowodowało katastrofę, maksymalizuje również wynikające z niej szkody.

Teraz potrzebujemy jasnej i szybkiej reakcji świata na to, co się dzieje. Nie można nawet z całą pewnością ustalić, ile osób na tymczasowo okupowanym terytorium obwodu chersońskiego może umrzeć bez ratunku, bez wody pitnej, bez jedzenia, bez opieki medycznej. Nasze wojsko i służby specjalne ratują ludzi na ile to możliwe, pomimo ostrzału.

Potrzebne są jednak działania na dużą skalę.

Potrzebujemy organizacji międzynarodowych, takich jak Międzynarodowy Komitet Czerwonego Krzyża, aby natychmiast włączyły się do akcji ratunkowej i niosły pomoc ludziom w okupowanej części obwodu chersońskiego. Każda osoba, która tam zginie, to wyrok na istniejącą międzynarodową architekturę i międzynarodowe organizacje, które zapomniały, jak ratować życie. Jeśli na obszarze tej katastrofy nie ma teraz organizacji międzynarodowej, to znaczy, że w ogóle jej nie ma, że nie jest w stanie funkcjonować. Wszystkie stosowne apele ze strony Ukrainy i naszego rządu są aktualne.

Źródło: Wołodymyr Zełeński/Twitter