Zbieramy makulaturę – oszczędzamy lasy

Nowy rok szkolny to nowe eko-wyzwania! Dlatego już we wrześniu ruszyła kolejna edycja konkursu pod hasłem „Zbieramy makulaturę – oszczędzamy lasy”, organizowana przez Stena Recycling. Organizator zachęca do udziału wszystkie szkoły i przedszkola z Warszawy i całego regionu mazowieckiego. Na zwycięzców w kilku kategoriach czekają cenne nagrody, które zostaną rozdane na koniec roku szkolnego.

“Zbieramy makulaturę – oszczędzamy lasy” – to hasło konkursu ekologicznego dla szkół i przedszkoli, który od kilku lat firma Stena Recycling organizuje na terenie swoich oddziałów w całej Polsce. Jego celem jest edukacja i kształtowanie pro-ekologicznych postaw wśród dzieci i młodzieży. Inicjatywa polega na zbiórce makulatury w placówkach oświatowych, a nagrody w regionie są przyznawane w następujących kategoriach: Najlepsza Szkoła i Przedszkole, Najlepszy Uczeń i Przedszkolak oraz Najlepszy Opiekun. Na poziomie ogólnopolskim zostaną także wybrani Najlepsi Uczniowie z Najlepszej Szkoły, czyli 20 najlepszych osób z placówki, która zebrała największą ilość surowca w przeliczeniu na jednego ucznia. Nagrodą dla tej grupy będzie rejs do Szwecji ufundowany przez współorganizatora konkursu – przewoźnika promowego Stena Line. Kategorię dodatkową konkursu stanowi zbiórka zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego. W ramach całej akcji istnieje także możliwość oddania puszek i baterii. Uczestnicy, poprzez udział w programie, dowiadują się, na czym polega recykling i jakie korzyści przynosi on środowisku naturalnemu. Dlatego zachęcamy do udziału! Wspólnie zbierajmy surowce, by ratować polskie lasy!

„Warszawski oddział Stena Recycling już po raz 3 organizuje konkurs ”Zbieramy makulaturę-oszczędzamy lasy”. W ubiegłym roku w akcję zaangażowało się 8 placówek oświatowych, z 3 miast województwa mazowieckiego, które łącznie zebrały 12 510 kg surowca. Mamy nadzieję na pobicie ostatniego wyniku, dlatego liczymy nie tylko na zaprzyjaźnione szkoły i przedszkola, ale także na nowych eko-entuzjastów. Chcemy poprzez formułę programu edukować oraz inspirować do eko-aktywności” – komentuje Katarzyna Stępińska, Przedstawiciel Handlowy, koordynator konkursu z ramienia Oddziału Stena Recycling Warszawa Zachód.

Zasada jest prosta – zbieramy surowce! Edycja konkursu 2013/2014 potrwa do 30 kwietnia 2014 r., zaś ogłoszenie wyników nastąpi 15 czerwca 2014 r. Aby wziąć udział w akcji, wystarczy zapoznać się z regulaminem, pobrać formularz na stronie Stena Recycling i czytelnie wypełnić dokument. Można go przesłać do odpowiedniego Oddziału Stena Recycling w Warszawie, drogą elektroniczną lub listem tradycyjnym. Opiekunowie zgłoszeni w danych placówkach odpowiadają za prowadzenie ewidencji zbiórki makulatury oraz kontakt z Oddziałem Stena Recycling.

Tegoroczna edycja konkursu jest już drugą, w której szkoły mogą rywalizować także w kategorii zbiórki zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego. Regulamin, a także formularz zgłoszeniowy są dostępne pod linkiem.   Dodatkowo, zachęcamy szkoły i przedszkola do zbierania puszek oraz baterii. Organizator nie tylko zapewnia bezpłatny odbiór wszystkich surowców, ale także przekazuje wynagrodzenie za każdy przekazany kilogram makulatury. Dodatkowo, istnieje możliwość podstawienia do placówki kontenera lub pojemników na makulaturę, specjalnych pojemników na baterie czy tzw. technocage’y przeznaczonych na elektroodpady.

Akcja ma wymiar ogólnopolski. Poza Warszawą jest ona organizowana także w Oddziałach Stena Recycling: w Gdyni, Łodzi, Rzeszowie, Siemianowicach Śląskich, Swarzędzu, Szczecinie i Wrocławiu.

Źródło: www.stenarecycling.pl