Zakupione przez Żabkę ultrasonografy trafią do szpitali

Sieć sklepów Żabka ufundowała sto najwyższej klasy wielofunkcyjnych, mobilnych ultrasonografów Butterfly iQ. Przenośne ultrasonografy to najnowocześniejszy sprzęt, dający możliwość wykonania badań zarówno w punkcie medycznym, jak i np. w domu u pacjenta skierowanego na kwarantannę. Zakup ultrasonografów to kolejny efekt współpracy Żabki z Ministerstwem Zdrowia. To właśnie resort wskaże także placówki, które ultrasonografy otrzymają.

Na początku marca sieć Żabka zadeklarowała do dyspozycji Ministerstwa Zdrowia kwotę 4,5 mln zł. Środki te są przeznaczane na wskazane przez resort potrzeby służb medycznych walczących z pandemią COVID-19. Zakup stu ultrasonografów to właśnie jedno z takich wskazań. Wcześniej Żabka kupiła nowoczesny kontenerowy tomograf komputerowy, który pomaga w diagnostyce pacjentów jednoimiennego szpitala w Gorzowie Wielkopolskim.

– Na początku marca, wśród wielu działań jakie podjęliśmy w związku z ogłoszeniem stanu epidemicznego w Polsce, czując się odpowiedzialni za zdrowie milionów naszych klientów, zadeklarowaliśmy wsparcie służby zdrowia w wysokości 4,5 mln zł. Kwotę tę przekazaliśmy do dyspozycji Ministerstwa Zdrowia. Środki te zostały przeznaczone zgodnie ze wskazaniem resortu na zakup tomografu komputerowego, który obecnie jest wykorzystywany w jednoimiennym szpitalu w Gorzowie Wielkopolskim. W ramach tej puli środków sfinansowaliśmy również zakup 100 najwyższej klasy, wielofunkcyjnych, przenośnych ultrasonografów. Urządzenia te wykorzystywane będą do badań USG płuc i wkrótce trafią do szpitali w całej Polsce – mówi Tomasz Suchański, Prezes Zarządu Żabka Polska.

Sto ultrasonografów Żabka przekazała Ministerstwu Zdrowia, które rozdysponuje sprzęt do konkretnych szpitali. Producentem urządzeń jest amerykańska firma Butterfly. Ultrasonografy są wielofunkcyjne, gdyż dysponują głowicami do różnych badań, dają także możliwość oglądania obrazu z badania na dowolnym urządzeniu mobilnym – telefonie, tablecie lub komputerze – za pomocą aplikacji mobilnej Butterfly iQ App, współdziałającej z tym urządzeniem. Dzięki temu badanie można wykonać nie tylko szybko, ale również w każdym miejscu – zarówno w placówce medycznej, jak i w domu pacjenta.

Ultrasonograf wykorzystuje się m.in. do diagnostyki pacjentów zarażonych COVID-19. W badaniu USG widać bowiem pierwsze symptomy rozwijającego się zespołu ostrej niewydolności oddechowej (ARDS), zanim chory będzie miał podwyższoną temperaturę, kaszel, duszności. Wynik badania USG pozwala więc na podjęcie decyzji o konieczności skierowania na bardziej zaawansowane badanie i leczenie szpitalne. Badanie USG płuc pomaga także ocenić postępy w leczeniu.

Współpraca firmy Żabka Polska z Ministerstwem Zdrowia nie jest jedynym działaniem podjętym przez sieć na rzecz walki z zagrożeniem epidemiologicznym wywołanym koronawirusem. Żabka przeznaczyła także 2 mln zł na zakup testów w kierunku SARS-CoV-2, z których nieodpłatnie skorzystało kilkanaście szpitali, a także przekazała w darowiźnie ponad 500 000 maseczek medycznych. Ponadto, wspólnie z użytkownikami aplikacji żappka, Żabka zebrała już 2,8 mln zł na pomoc 16 regionalnym szpitalom zakaźnym. Dzięki zaangażowaniu franczyzobiorców i pracowników Żabki produkty spożywcze trafiają także do pracowników ochrony zdrowia w różnych częściach kraju.

Źródło: Żabka