„Europejski Zielony Ład” to nowa strategia rozwoju, której celem jest osiągnięcie neutralności klimatycznej do 2050 r. Odpowiedzialność za osiągnięcie wyznaczonego celu spoczywa nie tylko na rządach państw, ale także przedsiębiorstwach. Żabka, mając ok. 2,5 mln klientów dziennie i dostarczając produkty do ponad 7900 sklepów, może wnieść duży wkład w jego realizację. Dlatego z myślą o ochronie planety, stara się minimalizować swój ślad środowiskowy oraz włącza w transformację odpowiedzialności cały swój łańcuch wartości, w tym partnerów biznesowych, franczyzobiorców oraz klientów.
Przed firmą stoją ambitne cele. Do 2025 r. Żabka chce osiągnąć neutralność klimatyczną w zakresie 1 i 2 oraz ograniczyć intensywność emisji gazów cieplarnianych w sklepach (zakres 3). Dodatkowo sieć zamierza zaangażować w postawienie celów redukcji emisji partnerów biznesowych odpowiadających za 75% wydatków w obszarze produktów i usług. Żabka już dziś udowadnia, że obrana przez nią droga redukcji emisji gazów cieplarnianych i podjęte zobowiązania to realny plan – sieć jest bowiem pierwszą firmą w Polsce i pierwszą siecią spożywczą w regionie Europy Środkowej, której cele redukcji emisji zostały naukowo zweryfikowane i zatwierdzone przez międzynarodową inicjatywę Science Based Targets (SBTi). Zgodnie z oceną SBTi, ustanowione przez Żabkę cele klimatyczne wpisują się w najbardziej ambitne postanowienie Porozumienia Paryskiego, zakładające ograniczenie ocieplenia klimatu na poziomie 1,5°C w porównaniu z epoką preindustrialną.
Żabka wierzy, że przyszłość zależy od każdej małej decyzji podjętej tu i teraz, dlatego już dziś podejmuje wiele działań w zakresie dekarbonizacji. Ogromną szansą na redukcję śladu węglowego stał się dla sieci remodeling sklepów – jeden z największych w Europie, a być może na świecie. Dla planety oznacza on ogromną zmianę, którą sieć wykorzystała do istotnej redukcji zużycia energii elektrycznej. Wśród podjętych działań wskazać można np. wymianę oświetlenia na żarówki typu LED, montaż czujników ruchu sterujących oświetleniem czy zastosowanie ekologicznych czynników chłodniczych. Zmiany pozwoliły na oszczędność emisji CO₂ na poziomie 120 tys. ton ekwiwalentu CO₂. To tyle, ile pochłaniają drzewa w Wielkopolskim Parku Narodowym przez 4 lata! Z kolei wymiana urządzeń chłodniczych i oświetlenia na bardziej energooszczędne pozwoliła Żabce zmniejszyć zużycie energii elektrycznej o 6%.
Żabka podejmuje także działania w transporcie i logistyce. Zgodnie z ideą zrównoważonych i inteligentnych miast chce chronić tereny zurbanizowane i ich mieszkańców przed szkodliwym wpływem smogu i hałasu. Na terenie Poznania i Warszawy wykorzystuje zeroemisyjne samochody dostawcze Volkswagen e-Crafter. Od ub. roku w ramach współpracy z Volvo Polska testuje zeroemisyjny pojazd Volvo FL Electric z zabudową typu chłodnia, dostosowany do specyficznych potrzeb sieci. To pierwszy w Polsce w pełni elektryczny samochód dystrybucyjny, zaprojektowany m.in. z myślą o pracy w mieście i na terenach o gęstej zabudowie. Ponadto Żabka inwestuje we własne stacje ładowania aut elektrycznych w centrach zlokalizowanych w Nadarzynie i Plewiskach oraz dąży do tego, aby samochody zasilane paliwami konwencjonalnymi posiadały wysokie normy spalania paliw EURO 5 i 6. Jednocześnie Żabka śledzi najnowsze trendy na rynku motoryzacyjnym w poszukiwaniu pojazdów zasilanych paliwami alternatywnymi, aby jeszcze bardziej obniżyć poziom emisji.
W celu dokładnego zaplanowania dostaw do konkretnych sklepów Żabka wykorzystuje sztuczną inteligencję (AI). Dostawy do ponad 7900 placówek planuje z pomocą systemu TMS (ang. Transport Management System). Wykorzystuje on inteligentne algorytmy, które analizują obroty sklepów, ich dokładną lokalizację, wielkość, udział produktów świeżych w dostępnym asortymencie oraz to, czy sklep ma zaplecze i jak jest ono zorganizowane. System TMS pozwala zatem optymalizować pokonany dystans, co daje oszczędności nie tylko pod względem kosztów, ale i minimalizuje negatywny wpływ na środowisko.
Dodatkowo, w Warszawie Żabka uruchomiła sklep w 100% zasilany zieloną energią. To kuźnia rozwiązań ekologicznych, które do tej pory pozwoliły na ograniczenie emisji dwutlenku węgla w ilości równej tej pochłanianej przez ponad 1 400 drzew. Jednym z takich rozwiązań jest ułożona przed sklepem antysmogowa kostka brukowa, zmniejszająca stężenie tlenków azotu w powietrzu średnio o ok. 50% w porównaniu z tradycyjnym asfaltem. Na ścianie sklepu, tuż przy parkingu, założono też pionowy, wiszący ogród – zasadzone w nim rośliny pochłaniają do 85% spalin, które trafiłyby do atmosfery.
Sieć uruchamia także kolejne bezobsługowe Żabki Nano, do których można wejść dzięki aplikacji żappka lub karcie kredytowej. Koncept stworzony przez ekspertów Żabki Future, przy wykorzystaniu technologii AiFi, pozwala na zakupy w kilka sekund – klienci zabierają produkt z półki i wychodzą, a płatność dokonywana jest automatycznie. Wszystkie Żabki Nano są zasilane energią z odnawialnych źródeł.
Żabka zachęca także swoich klientów do zmiany środka transportu na bardziej przyjazny środowisku. W ramach inicjatywy „Kręci nas zielony transport” w pobliżu swoich sklepów pilotażowo stawia samoobsługowe stacje naprawy rowerów. Stacje Żabki wyposażone są w stojaki rowerowe, niezbędne narzędzia, a także pompki ręczne, czyli narzędzia umożliwiające naprawę nagłych usterek rowerowych. Firma postawiła już kilkadziesiąt tego typu stacji na terenie Poznania, Warszawy, Wrocławia, Krakowa i Gdańska.
Sieć realizuje liczne projekty, jednocześnie planując kolejne inicjatywy, bacznie obserwuje rynkowe trendy. Nowe ambitne cele, a także priorytety i zobowiązania strategiczne Żabki na najbliższe lata zostały zdefiniowane w kompleksowej Strategii Odpowiedzialności.
Żabka Polska znalazła się również w gronie 1 proc. światowych firm, które najlepiej integrują czynniki ESG w swoich strategiach i operacjach wg wyników ratingu EcoVadis, w którym firma otrzymała platynowy medal. To najwyższe możliwe do zdobycia wyróżnienie. W szczególności, w obszarze zarządzania redukcją śladu węglowego Żabka została wyróżniona jako lider, z najlepszym w swojej klasie systemem zarządzania śladem węglowym oraz celami redukcyjnymi zweryfikowanymi i zatwierdzonymi przez SBTi.
Więcej informacji o Strategii Odpowiedzialności Żabki znaleźć można w raporcie „Wygodnie i Odpowiedzialnie”.