Przepływają przez serca miast, niosąc ukojenie mieszkańcom oraz dając schronienie setkom gatunków ryb, zwierząt i rzadkich roślin. Mowa o rzekach, które ze względu na swoją wartość, zasługują, aby je chronić. Już w czwartek i piątek, 8-9 września, w ramach 29. edycji Akcji Sprzątanie świata – Polska, sieć Lidl wraz z partnerem – Fundacją Nasza Ziemia – oczyszczą brzegi Warty z zalegających śmieci. Organizatorzy zachęcają do udziału w akcji szkoły, seniorów, grupy hobbystyczne oraz wszystkich miłośników przyrody.
Rzeki to najsilniej zróżnicowany biologicznie ekosystem na naszej szerokości geograficznej. To również schronienie i miejsce do życia dla setek gatunków ryb, ssaków i rzadkich roślin. Jedną z nich jest Warta. Trzecia pod względem długości w Polsce, przepływająca przez aż pięć krain geograficznych, dwadzieścia jeden miast i ponad tysiąc wsi. Najbardziej kojarzona jest jednak z regionem Wielkopolski. W końcu sam Arkady Fiedler, podróżnik i pisarz z Poznania, poświęcał jej dużo uwagi w notatkach, nazywając ją nieskromnie „podfruwajką”.
To właśnie symbol Wielkopolski, Warta, będzie bohaterką akcji organizowanej 8-9 września przez Lidl Polska i Fundację Nasza Ziemia. Głównym celem inicjatywy „WARTA warta posprzątania” będzie usunięcie ze środowiska plastiku, który zalęgając w przestrzeni nie tylko wpływa na estetykę miasta, ale przede wszystkim stanowi zagrożenie dla żyjących nad rzeką ptaków i zwierząt. Organizatorzy nie poprzestaną jednak na sprzątaniu – chcą edukować ludzi na temat wpływu plastiku na przyrodę oraz mobilizować ich do aktywnego dbania o czystość okolic rzeki.
– 8 i 9 września, dzięki firmie Lidl Polska, w ramach 29. edycji Akcji Sprzątanie świata – Polska, wraz z Urzędem Miasta Poznania i Zakładem Zagospodarowania Odpadów w Poznaniu, posprzątamy brzegi Warty. W tym roku łączymy się pod hasłem „Wszystkie śmieci są nasze” – te wyprodukowane przez człowieka, ale też te porzucone w naturze – w lasach, parkach czy nad brzegami rzek. Wynik tej akcji uwzględniony będzie w Raporcie, który jak co roku jest podsumowaniem ogólnopolskich wysiłków wszystkich wolontariuszy. Zatem serdecznie zapraszamy mieszkańców Poznania do wspólnego sprzątania i głośnego powiedzenia STOP śmieceniu w naturze – mówi Grzegorz Mikosza, Główny Koordynator Akcji Sprzątanie świata – Polska, którą od 1994 roku koordynuje Fundacja Nasza Ziemia.
Im mniej plastiku…
Plastikowe zanieczyszczenia stanowią coraz większy problem dla ludzi, zwierząt i środowiska, co pokazują dane Komisji Europejskiej. Według nich ponad 80 proc. odpadów zanieczyszczających morza i plaże – nie tylko w Unii Europejskiej, ale na całym świecie – to tworzywa sztuczne.
Zgodnie z hasłem „myśl globalnie, działaj lokalnie”, w ramach akcji ekologicznej „WARTA warta posprzątania” Lidl bierze odpowiedzialność za plastik, który już znajduje się w środowisku naturalnym i który nie został poddany recyklingowi. Inicjatywa powstała jako część akcji „River Cleanup Collective” w ramach międzynarodowej strategii ograniczania plastiku Grupy Schwarz „REset Plastic”. Aby zminimalizować swój wpływ na środowisko naturalne, poza dalszym ograniczaniem plastiku, Lidl podjął się zastąpienia do 2025 roku wszystkich opakowań swoich produktów marek własnych tworzywami nadającymi się do recyklingu. Sieć wykorzystywać w nich będzie również średnio 25 proc. recyklatu.